Jak se zbavit nechtěných koťat?

Ačkoliv je tento článek psaný o kočkách a koťatech, může být přiměřeně vztažen na jakýkoliv druh zvířete v podobné situaci.

Rozhodli jste se pořídit si kočičku, kterou jste si dali k domku na zahradu, nebo ji máte v bytě a pouštíte ji na část dne ven? Krom blech a klíšťat se můžete těšit i na častou a ne malou nadílku koťátek. A počítejte s tím, že již 7 měsíční kočička může mít koťata. Pokud nejste množitelé, pak vám nechtěná koťátka dokáží přidělat hodně starostí. V tomto článku se podíváme na to, jak tomuto riziku zcela zamezit a nebo, pokud se již stane, jak ho vyřešit.

Jak zařídit, aby se koťata nenarodila
  1. Kočku si nepořizovat.
  2. Mít kočku zavřenou pouze v bytě nebo domě, aniž by mohla ven, a také nemít s ní v bytě nevykastrovaného kocoura.
  3. Pořídit od veterináře antikoncepční tabletky.
  4. Nechat kočičku vykastrovat.
Jak naložit s již narozenými nechtěnými koťaty
  • Když se rozhodnete nechat si je, rozroste se vaše kočičí rodina, zvednou se vám výdaje jak na stravu, tak případně na veterináře, a ve finále můžete počítat i s dalším množením koček – pokud včas nepřistoupíte k hromadné kastraci.
  • Na útulek dnes raději vůbec nespoléhejte, jsou přeplněné a často se potýkají s nedostatkem peněz na provoz.
  • Rozdáte je – podívejme se ne příliš příjemné pravdě do očí. Inzerátů na darování koťat je dnes neskutečná spousta. Ne každý o kočku stojí a ne každému přijde roztomilé zrovna vaše kotě. Udat koťátka je stále hůře proveditelné. Často si lidé i vezmou kotě jen z pocitu aby ho zachránili, ale už jim nedojde co vše to obnáší a koťátko po čase skončí na ulici, v popelnici nebo v útulku. Každopádně pokud už opravdu se vám podaří kotě někomu darovat, dodržujte minimální zákonnou dobu, po kterou má být kotě s matkou, což je alespoň 13 týdnů! A samozřejmě počítejte opět s náklady na stravu a veterináře a také s vaším časem věnovaným péči o ně.
  • Když už jsme u té ulice, opravdu není nijak správné ani fér zbavit se své zodpovědnosti, koťátka někam odvézt a vysadit a přidělat starosti zcela cizím lidem (i nám na zahradu před 2 lety nějaký dobrák vhodil dvě koťata – kocourky a myslel si, že když k nim dá tašku granulí, že to bude asi OK).

Kotě, Zdroj: Pixabay

  • Vyhodit koťata do popelnice nebo se jich chtít zbavit tak, že je zabijete (ať už utopením, střelením, praštěním o schody, či jakkoliv jinak) je považováno za týrání zvířat a dle zákona je to trestný čin, za nějž vám při jeho prokázání hrozí nejen tučná pokuta, ale i možné odnětí svobody na několik let.
  • Jediné možné „legální“ zabití je, když koťata odvezete k veterináři a on je uspí. Vyjde vás to asi na 30,- až 50,- Kč/kotě, ale co si budeme povídat, když to bude 5 koťat 2x do roka, tak do tří let dáte ty samé náklady jako byste dali za kastraci. A stále se jedná o zbytečnou smrt (byť údajně humánní).

Jak sami vidíte, je opravdu lépe to zařídit tak, aby se žádná koťata nenarodila a vy nemuseli vůbec starosti s nimi řešit. Navíc je absolutně nefér nechat kočku neustále prožívat těhotenství a porod, a pak ji ještě o její koťata připravit. Představte si, že byste byli na místě té kočky (nebo i koťat) vy. Pokud jste navíc žena (matka), snad se dokážete vžít do toho, jaké to musí být.

!Kastrace je v tomto případě nejlepším řešením, bohužel spousta lidí má vůči ní ještě předsudky, nebo mylné názory na základě dříve šířených fám. Velmi pěkně vysvětlené je to v článku 9 důvodů proč lidé nekastrují.

 

Proč to lidé (ne)dělají?

Když jsem se začala tímto problémem (topením koťat a odmítáním kastrace) zabývat, dostalo se mi převážně těchto námitek (pro zobrazení mého názoru k nim si prosím rozklikněte jednotlivé položky):

Je mi to jedno
Soused to taky neřeší
Dělalo se to tak vždycky
Když je zabiji hned po narození, je to v pořádku
Nebudu vyhazovat peníze za kastraci
Kastrace není přirozená
Kočka musí mít aspoň jednou koťata
Jen ať si kocourek užije
Mě se to netýká, mám kocoura
Vždyť je to JEN kočka

Pokud své venkovní kočky nevykastrujete, budou se množit i s toulavými kočkami a ty pak dále mezi sebou. Každá kočka může mít i 3x ročně 6 koťat a ty nijak regulovat nedokážete. O tom, že je to docela vážná hrozba hovoří například i tyto články:

Australané vybijí dva miliony koček
Přemnožený predátor hubí ptáky a šíří nemoci.
Za krmení toulavých koček pokuta až 200 tisíc

Zbraň v rukou souseda?

Možná jste si toho až dosud skutečně nebyli vědomi, ale jak již bylo zmíněno výše, zabíjení koťat je trestným činem. Pokud máte zodpovědné sousedy nebo „přátele“, mohli byste se někdy i divit. Protože jsem si nebyla zcela jistá, zeptala jsem se na to v poradně časopisu dTest, kdy mi odpověděli takto:

Ustanovení § 5 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, říká, že nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře a vypočítává zákonné důvody k usmrcení. Porušení tohoto ustanovení je přestupkem, za nějž může být pachateli uložena pokuta až do výše 500 000 Kč. Týrání zvířete je nadto trestným činem podle ustanovení § 302 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Víte-li o případu neoprávněného usmrcování zvířat, obraťte se s podnětem na orgány Krajské veterinární správy.
Poté jsem našla ještě jeden článek z roku 2016, kde bylo uvedeno toto:

Podle zákona na ochranu zvířat nesmí nikdo bez důvodu usmrtit zvíře. Mezi důvody mohou být například nemoc zvířete, ohrožení člověka nebo využití zvířete pro produkci potravin. Utracení zvířete smí být prováděno pouze veterinářem nebo pod jeho dohledem. Za nezákonné se považuje utopení, udušení, ubití, ubodání, zabití elektrickým proudem, utýrání hlady nebo podávání léků, které způsobí smrt. Zabití zvířete bere sice český právní řád jen jako přestupek, hrozí za něj ale pokuta ve výši 500 tisíc korun, za obzvlášť vážné utýrání už můžete být trestně stíhaní.

Není potřeba zbytečně množit kočky a psy. V útulcích jich čeká na nové páníčky až moc. Není lépe zvířátka z útulků odebírat než svou nezodpovědností dopustit, aby tam skončily další?…

Jak omezit riziko:
Jak mohu sám pomoci:

*

[Celkem: 2    Průměr: 3.5/5]
Sdílejte:

7726zobrazení celkem,4zobrazení dnes.

Mohlo by se vám líbit...