Balónky vs. lampióny štěstí

Vypouštění balónků
balónky

Zdroj: Pixabay

Není to tak dávno, co se organizovala celonárodní akce vypouštění balónků. Na Facebooku se objevila pozvánka zejména pro rodiče s dětmi a zdůrazněním, že se letos budou pokoušet o trhnutí rekordu z loňského roku.

Když jsem byla malá, také jsem balónky milovala, ráda jsem si je kupovala a pouštěla, nejlépe s nějakým lístkem s adresou a doufala, že ho někdo najde a napíše. Občas se tak i stalo 🙂 Ale spíše to bylo o tom, že jsme my našli nějaký ten balónek z Německa a jednou dokonce i z Francie.

Protože se však několik posledních let zabývám tématikou ohledně životního prostředí, vlivu člověka na naši planetu, a tím se mé myšlení již samo celkem změnilo, pak nyní při pohledu na pozvánku na akci mi docela zatrnulo a opravdu asi jediná jsem se zamyslela spíše nad tím, kde takové množství gumy a provázků ve finále skončí.

Ihned jsem to napsala jedné své kamarádce a ta mi potvrdila, že takováhle myšlenka (jako většinu ostatních) by ji ani nenapadla. A v tom je právě ten problém. Každý v tom vidí jen zábavu, radost v dětských očích, ale důsledky již nikoho nenapadnou. Ale vůbec jim to nelze mít za zlé…

Opravdu jsem si myslela, že jsem jediná, ale asi týden na to se objevil článek s podobným tématem na stránkách Ekolist.cz, což mne velice potěšilo, protože tam člověk věci znalý potvrdil mé obavy, když zdůrazňoval, jaké škody balónky v přírodě i případně na zvěři páchají, a zejména to, že nové balónky přibývají, ačkoliv ty vypuštěné před rokem, dvěmi, třemi… v přírodě stále ještě jsou a škodí. Tedy se „odpad“ nadále hromadí.

Před pár dny jsem také měla možnost mluvit na toto téma s jednou mojí známou a ta mi ukázala ještě jiný úhel pohledu na věc. Prý se každoročně účastní Avon pochodu Prahou. Při této akci se na závěr také vypouští velké množství růžových balónků. Když prý se o tomto zmínila jejímu známému pracujícímu na pražském letišti, příjemný nebyl.

Těch balónků může být v jednu chvíli ve vzduchu i několik desítek tisíc. Tyto balónky se dokáží vznést klidně až do letové výšky 10 tisíc km. Tedy neohrožují letadla jen při vzletu, ale také jakékoliv letadlo v jeho letové hladině. Ne, že by přímo působily pád letadla, ale způsobují nemalé škody na motorech letadel a jejich drobných součástech.

Jak omezit riziko:

Nepouštět do volné přírody, při pohybu venku jej mít k něčemu pevně připevněný, aby neuletěl, dát dítěti třeba na doma, aby se balónek vznášel u stropu a nepotřebný (poškozený) balónek vyhodit.

Jak mohu sám pomoci:

Pokud víte o nějaké akci v tomto duchu, dejte pořadatelům najevo, že s tímto nesouhlasíte, zmiňte dopady na přírodu, mluvte na toto téma s přáteli, můžete také psát emaily na ministerstvo životního prostředí.

Lampióny štěstí
lampión štěstí

Zdroj: Pixabay

Tak v tomto směru jsem měla jasno ihned, když jsem to poprvé viděla. Od té doby absolutně nemohu pochopit, jak se něco takového vůbec mohlo schválit pro prodej a užití. Pokud někdo náhodou nevíte o co jde, tak se jedná o typ lampiónu, ve kterém se zapálí hořáček a lampión se vypustí k nebi včetně napsaného přání (zpravidla v noci protože je to hezčí).

Sama jsem byla svědkem toho, jak jeden takovýto lampión se přede mnou zřítil na ulici a shořel. Kdo sledujete pravidelně pořad Prostřeno, pak v některém z dílů (může to být již rok dva zpět) v rámci zábavy vypouštěli lampiony štěstí a odnesla to tam sousedovic třešeň, která začala hořet.

Osobně věřím, že i tato „zábava“ a pro někoho možná i „naděje“ splněného přání končí občas absolutním neštěstím a beznadějí jiného, kterému lampión zapálí stoh, stodolu a kdo ví co ještě, skončí to pachatelem neznámým a jemu zbudou oči pro pláč. Však i v návodu k lampiónu se dočtete o možných škodách a vaší odpovědnosti.

Divím se, že například hasiči se proti tomuto výrobku řádně nepostaví (ačkoliv kdo ví, třeba se i staví a není jim vyhověno).

Nicméně za sebe tedy doporučuji si tuto zábavu odpustit, na nějaká „splněná přání“ nevěřit, raději si zapálit svíčky někde na stole pod dohledem a nenechat létat otevřený oheň vzduchem bez představy zda shoří než někde dopadne nebo zda někde nezpůsobí nemalé škody.

Jak omezit riziko:

Těžko – nekupovat, nepoužívat.

Jak mohu sám pomoci:

Upozorněte na rizika své přátele a známé, můžete také psát emaily na ministerstvo životního prostředí či hygienu.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 1 Průměrná známka: 5]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 11158 - z toho dnes: 3

Mohlo by se vám líbit...