Chcete mít zdravé dítě? Dopřejte mu špínu!

Dnes se podíváme na to, jak mít zdravé dítě. Leckoho z rodičů však tento článek jistě dost (nemile) překvapí.

Přehnaná snaha

Úklidové prostředky

Úklidové prostředky, zdroj: Pixabay

Patříte mezi ty, kdo se po narození potomka stali neustálými uklízeči? Denně vysáváte – jak jinak než výkonným vysavačem s minimálně 2 prachovými filtry. Denně vytíráte – samozřejmě Savem nebo jiným dezinfekčním přípravkem. Denně perete a dítě oblékáte vždy do čistého. Možná jste i pořídili čističku vzduchu? A chraň Bůh, aby vaše dítě olízl sousedův pes, nebo aby vaše dítě vzalo do úst hračku jiného dítěte nebo dokonce upadlo u babičky na dvorku do slepičinců…

Máte to takto nastavené? Pak okamžitě zadržte! Nejen, že ušetříte spoustu času a energie sami sobě, ale hlavně tím pomůžete právě vašemu dítěti.

Chápu, že je celkem těžké odolat neustálým reklamám na výkonnější vysavač, čističku vzduchu, antibakteriální mýdla, desinfekční prostředky apod. Ale je třeba si uvědomit, že těmto výrobcům jde hlavně o prodej a zisk. Kdy nejlépe funguje nějaká reklama? Když ve vás vyvolá pocit potřebnosti a nezbytnosti a nebo, když ve vás vyvolá strach a zároveň vám ukáže možnost „nápravy“. Možná i vaši blízcí a lékaři ve vás budí obavu, abyste něco nezanedbali, a tím spíše se snažíte mít vše dokonalé… Nenechte se tolik ovlivňovat a používejte vlastní cit a rozum. Vzpomeňte si například i na to, jak jste vyrůstali vy a vaši vrstevníci a kdo z vás je či není na něco alergický či často nemocný.

Názory odborníků

Ačkoliv to dříve bylo spíše tak, že se hygiena neustále zdůrazňovala a prosazovala, nyní se již ozývají i opačné názory ze strany odborníků. A samozřejmě je to i jasně vidět na tom, že u nás (ve vyspělých zemích) za posledních několik desetiletí počet alergiků, astmatiků a ekzematiků značně narůstá. A přitom, zdá se, se rodiče o děti starají čím dál lépe. A napadlo vás, že to právě ale může být ten hlavní problém? 😉

Jedno ze speciálních vydání časopisu dTest se zabývalo tématem Zdraví a zdravotnictví. Jelikož se jedná o neveřejně přístupný text, nebudu citovat, ale dovolím si shrnout hlavní informace zmiňované odborníky z oblasti imunologie, hygieny a lékařství:

Dítě s kozou

Kontakt se zvířaty je pro děti důležitý, zdroj: Pixabay

  • Zdravotní problémy může způsobit jak nedostatečná, tak i přehnaná čistota.
  • Imunita se pěstuje tím, že je dítě vystavováno vnějším podnětům, zejména mikrobům. Takto si tělo svůj imunitní systém trénuje a vytváří si proti antigenům protilátky.
  • Podněty je třeba umožnit dítěti co nejdříve. Čím déle ho budeme držet ve sterilním prostředí, tím spíše pak jeho tělo bude na nové podněty reagovat přehnaně (např. alergií).
  • Ideální je dítě od malinka nechat „popelit“ s domácími zvířaty (nejen vaším psem, ale třeba i drůbeží, hospodářskými zvířaty), pobývat v kolektivu dalších dětí i dospělých.
  • Není nutné mít dítě špinavé, ale je vhodné ho mít méně čisté.

Více se v tomto směru zde rozepisovat nebudu. Vše, co bych uvedla je celkem hezky shrnuto v těchto odkazech, které vám také doporučuji projít:

Vlhčené kapesníčky

Když si moje kamarádka tento článek přečetla, požádala mě, abych sem doplnila ještě jednu věc a dovolím si uvést její slova: „Já úplně nesnáším, když přijdeme k našim a oni malého při jídle pořád otírají kapesníkem. Po každém soustě! Než malej sní polévku, děda na něj vyplancá 10 kapesníků. Jako kdyby nestačilo, že si malej umyje pusu vodou po jídle. A někdy ani to neřeším, se umyje večer a je to. Co je ale ještě horší, je dnešní zvyk maminek otírat děti vlhčenýma ubrouskama. Vždyť je to takové svinstvo. Já tím utírám doma prach, myju auto, i špinavé oblečení se tím vyčistí. Bůh ví co je v tom za chemii a ony těm dětem každou chvilku otírají pusu, ruce atd. A spousta z nich z toho má už i vyrážku, kterou pak maminky zase řeší různýma mastičkama. Je to padlý na hlavu.“

A je tedy fakt, že jsem na toto téma narazila ještě u jiné kamarádky, která pracuje v autosalonu a ta mi řekla, že se jednou pokoušeli umýt z autolaku asfaltový flíček. Nepustilo to žádnými přípravky, až v zoufalství někoho napadlo použít vlhčený ubrousek – a zabral! Tak si udělejme představu o vhodnosti tohle používat, když pominu i tu skutečnost, že to není jako běžný ubrousek a v přírodě se to jen tak nerozloží, co se týká ekologické stránky věci. Myslím, že tenhle vzorec by také nebyl špatný: igelitový sáček + (látkový kapesník + voda) = zdravá varianta což?

Dětské vlhčené ubrousky jsou plné chemie, ukázal test MF DNES
Dětské vlhčené ubrousky mohou způsobit potravinové alergie

Moje dětství

A jako ukázku vám uvedu moje vyrůstání… Narodila jsem se v roce 1977. Od malička jsem byla v kontaktu s venkovními kočkami u nás na chatě, kde babička s dědou navíc ještě chovali sezónně kachny, husy, králíky, prase. Jak to jen šlo, se všemi jsem se mazlila (ba ne, k pašíkovi jsem si tak blízko netroufla, ale chodila jsem do chlívku a hladila ho).

V sousední vesnici jsme s mamkou často navštěvovaly jednu starou paní, která si na hygienu nijak nehrála. Dvorek byl plný slepičinců a co víc, i podlaha v domě, zejména v chodbě a kuchyni jich byla plná, protože tam měly slípky volný přístup. Paní se nijak nerozpakovala prstem rozmáznout mouchu o tepláky a tou samou rukou nabírat chlebíčky. Musím tedy uznat, že když jsem začala rozum brát, již jsem u ní nic nejedla. To ovšem nijak neovlivnilo to, co jsem u ní slupla dokud jsem rozum neměla a mamina to připustila 😀

Dítě v blátě

„To je čistá špína“, zdroj: Pixabay

Při každé procházce do lesa apod. jsme nevynechaly jediné smetiště, nacházející se po cestě. Také jsme často chodily na místní skládku, kam se vozil i běžný komunální odpad. Dodnes si vybavuji ten zápach, který tam panoval, ale nám to nevadilo. Naopak jsme byly šťastné, když jsme našly nějakou tu starou knihu, obraz, hrnečky, šperky, dokonce i vyhozenou sbírku známek nebo kamenů apod. Ovšem na této skládce mimo jiné také rostla nádherná rajčata (proč by taky ne, když tam tlelo tolik „kompostu“ že). Zrovna včera mi mamka řekla, že jsme je dokonce i jedly a byly nejlepší, jaké kdy ochutnala.

Já jsem si navíc od mala kousala nehty a opravdu jsem nijak neřešila kde jsem, v čem se zrovna hrabu a jestli mám ruce čisté. A to jsem neřešila ani u jahod a jiného ovoce, nepotřebovala jsem si ho mýt. Dost často jsem se také chodila dívat do místního kravína na kravičky a kde byl kůň, hned jsem mu hladila čumák. O zelených teplácích od věčného válení se v trávě ani nemluvím. Když mi upadl kousek jídla, nebo třeba bonbon na zem, neměla jsem problém to sebrat, ofouknout a dojíst. „To je čistá špína“, říkala vždy moje babička.

Moje dospělost

Ani dnes nepatřím k těm, co se jen dotknou bankovky nebo nákupního košíku a musí si jít honem mýt ruce. Nemám ve zvyku si ruce mýt, když je nemám špinavé a vezmu to zpravidla najednou až při večerním sprchování. Také se nepotřebuji sprchovat denně, pokud nejsem vyloženě zpocená. Oblečení nosím opakovaně je-li čisté a peru ho, až když si to opravdu zaslouží, tj. cca 2 pračky za měsíc. Zametám dle potřeby a vysávám cca 1x za 3 týdny, včetně utírání prachu.

A i přesto, že jsem se narodila o 1,5 měsíce dříve a nebyla jsem následně ani kojena mateřským mlékem (prý jsem ho odmítala), byla jsem celkem zdravé dítě a ani později mi NIKDY nic vážného nebylo. Jediná alergie, kterou mám, je na ovoce mango, kterou jsem si vypěstovala cca před 10 lety tím, že jsem ho jedla denně. Mazlení se zvířaty ani rostlinné pyly mi nevadí. Astma mě taky nikdy netrápilo. Ani nejsem nijak často nemocná. Jestli mám chřipku tak 1x do roka…? A nejsem sama mezi mými vrstevníky, kdo žádné vážné zdravotní problémy nemá. Bohužel se to už nedá moc říci o jejich dětech 🙁

Tedy mějme na paměti VŠEHO S MÍROUMÉNĚ JE NĚKDY VÍCE…

 

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 2 Průměrná známka: 4]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 9016 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...