Chov hospodářských zvířat aneb co se děje za zdmi velkochovů
Tento článek je vhodný zejména pro ty z vás, kdo jíte živočišné produkty (maso, vnitřnosti, salámy, paštiky, mléko, jogurty, sýry, vejce atd.). Ráda bych ale hned v úvodu zdůraznila, že není psaný s cílem toho, abyste po jeho přečtení přestali tyto produkty jíst. Hlavním cílem je to, abyste měli šanci vidět, jak vypadá chov hospodářských zvířat ve skutečnosti, a „co do sebe vlastně dostáváte“.
Líbivá pohádka pro všechny

Domácí chov, zdroj: Pixabay
Možná jste také chodívali ve škole na vysílání pro děti, kde vám pouštěli krásná videa o chovu kraviček, slepiček, prasátek, králíků. Možná jste měli babičku a dědečka, kteří tato zvířátka chovali. O vše se starali s láskou a dbali na to, aby při usmrcení zvířátka netrpěla. Možná jste nadšeni z reklamy na kravičku Milku nebo na různé mlékárny, maso, vejce, kde se zvířátka pasou na louce a tváří se šťastně. Možná občas na výletě zahlédnete kravičky na nějaké pastvině u lesa.
A pravděpodobně věříte i tomu, že takto spokojeně se mají všechna zvířata, která jsou chována v dnešní době na maso, a jejichž naporcované části si kupujete běžně v super či hypermarketu. Ostatně proč byste si také měli myslet cokoliv jiného že?
Všichni, kdo provozují tento průmysl (od chovatelů přes prodejce surového masa či mléka až po výrobce finálních produktů – např. sýry, salámy) mají jediný zájem. Prodávat a vydělávat co nejvíce (avšak s minimálními náklady). Proto vznikly tzv. velkochovy.
Víte, kde se ve vašem okolí nějaký velkochov nachází? Většina z vás nejspíš neví, protože jste to nikdy nepotřebovali řešit. Již to samo o sobě evokuje pocit, že zase tolik velkochovů není. Budete se možná divit. Mrkněte na mapu velkochovů. Po kliknutí na značku se vám objeví mj. i počet chovaných zvířat.
Krutá realita velkochovů
Je mi velice líto, že vám vezmu iluze, ale domnívám se, že je potřeba, aby každý člověk věděl, jaká je pravá skutečnost. Jak chov hospodářských zvířat ve skutečnosti funguje. Sundat růžové brýle a podívat se kruté pravdě (a de fakto i těm zvířatům) do tváře. Protože volně a s láskou chovaných zvířat je naprosté minimum a maso z nich se do běžných obchodů nedodává (nebo jen ve velmi omezené míře). Můžete jejich maso či výrobky z mléka zakoupit zejména ve specializovaných prodejnách se zdravou či BIO výživou. Do supermarketů však putují z většiny výrobky z velkochovů.
Zajímají vás detaily? Nemá smysl, abych vám zde vše podrobně vypisovala nebo dala nějaké fotky. Možná byste si řekli, že to je hrozné, ale za den dva už byste si na to ani nevzpomněli. Vím to dle sebe samotné (z dřívějška) i z reakcí v mém okolí.
Největšího osvícení, a možnosti vcítění se do osudu těchto hospodářských zvířat se vám dostane jedině shlédnutím některého dokumentu s ucelenými informacemi, tj. od narození zvířat, přes výkrm, převoz na jatka až po porážku. Věřte mi, že nic vám nikdy nedá tolik, co shlédnutí takového dokumentu, i kdybyste ho měli celý proslzet.
Absolutní nevědomost

Chov skotu, zdroj: Pixabay
Protože nyní nevíte, co se ve skutečnosti se zvířaty děje, vaše povaha a svědomí vám ani nedovolí představit si tolik zla. Pokud se na to nepodíváte, pak nikdy nebudete mít ani minimální představu toho, proč se ochránci zvířat za podmínky ve velkochovech tak perou, proč aktivisté natáčejí tajná videa, aby vám mohli tyto skutečnosti ukázat, a proč vegetariáni a vegani zvolili raději tento způsob výživy s ohledem na etické důvody.
U takovýchto videí často vídáte upozornění „není vhodné pro slabé povahy“. Tak já to vidím přesně naopak. Právě pro slabé povahy jsou tato videa naprosto vhodná. Protože člověku bez citů bude opravdu jedno co se na videu nachází. Ale slabé povaze nikoliv. A právě zde je největší šance na to, že ona slabá povaha se nad tím zamyslí více než ostatní a rozhodne se to nepodporovat nebo dokonce proti tomu i bojovat.
DOMINION (2018)
I kdyby nic jiného, vřele vám doporučuji shlédnout (od začátku až do konce) tento aktuální dokument. Ukáže vám běžné způsoby chovu zvířat, ať již na jídlo, kůži, pokusy, zábavu… Ačkoliv je dokument australský, probíhá chov na celém světě velmi podobně. Jen upřesňuji, že ačkoliv se v dokumentu hovoří o „volném“ chovu nosnic, je tím myšlen chov u nás označovaný jako „halový“.
Dokument získal velmi vysoké hodnocení i na webu ČSFD (v této chvíli 94 %) a bez zajímavosti jistě není ani fakt, že vypravěčem určitých částí je i oblíbený herec Joaquin Phoenix, který za práva zvířat bojuje dlouhodobě a od dětství je veganem.
Celý dokument má 2 hodiny a je rozdělen tématicky do těchto sekcí:
- Prasata
- Nosnice (slepice na vejce)
- Broileři (kuřata na maso)
- Krocani
- Kachny
- Husy
- Krávy
- Kozy
- Ryby
- Králíci
- Lišky
- Psi
- Koně
- Velbloudi
- Laboratorní myši
- Exotická zvířata
- Tuleni a delfíni
Za celou dobu naší historie bylo během válek zabito 619 milionů lidí. Stejný počet zvířat (+ 1,5 tuny ryb a mořských živočichů) zabijeme každé 3 dny. (citace z filmu)
!!! Ve videu je možné si zapnout titulky a v nastavení (ozubené kolečko) si pak zvolíte češtinu. !!!
A pokud by vás zajímala ještě samotná problematika chovu prasat, tak velmi pěkně a dosti detailně je to zpracováno v dokumentu Lucent (2014). Tento dokument neobsahuje CZ titulky, ale příliš se v něm nemluví a téměř vše je patrné pouze z videa.
Pokud se vám videa nepřehrají (Youtube může vyžadovat přihlášení pro potvrzení věku – zřejmě kvůli drastickým záběrům), najděte si je prosím jinde, jsou na internetu ke stažení, ale bohužel nemohu uvést přímý odkaz.
Děje se to i v ČR
Máte pocit, že tohle se u nás stát nemůže? Malou ukázku si můžete shlédnout a poslechnout např. v rozhovoru s ochránci zvířat (OBRAZ) i přímo s jedním z aktivistů, kteří pořizují tajně videa z chovů zvířat: Týrání v Česku. Zvířata jako byznys. Množírna Evropy, prodej psů na kila i nesnesitelné velkochovy.
Zřejmě s velkým překvapením také zjistíte, že i v ČR se mohou chovat psi na maso (i když jen pro vlastní potřebu), a jejich chov také není žádný med 🙁 viz článek: Kopali do něj, aby vyvolali stres. Maso pak má prý lepší chuť (a jen doplním, že u nás se to bere naopak, stresové hormony maso a vnitřnosti znehodnocují – po shlédnutí filmu Dominion si tedy již jistě dokážete domyslet, co běžně konzumujete).
Případně v tomto soukromém videu uvidíte, jak také může vypadat chov krav v ČR: Český kravín, český venkov, mlékarna Kunín. K tomuto videu raději upřesňuji, že nejsem ani autorkou, ani se s autorkou neznám a již vůbec nechci toto video spojovat s mlékárnou Kunín, ačkoliv ji autorka zmínila. Jejich mléko může samozřejmě vykupovat jakákoliv mlékárna.
A že se dokáže krutě ke zvířatům chovat i zootechnička, to je již dost šílené. Česká televize: 168 hodin – Chovatelka.
Může to být i jinak?
Může. Pokud lidé přestanou sledovat jen nejnižší ceny masa v akci a zaměří se více na kvalitu a původ. Bude to k užitku nejen zvířatům, ale zejména i lidem samotným. V tomto videu NEDEJ SE: Zvířecí koncentráky můžete vidět rozdíl mezi běžným moderním chovem (kde je důležitý zejména zisk) a mezi BIO chovem na farmě, kde se dbá na životní pohodu a zdraví zvířat. Srovnání ve videu je na chovu prasnic. Být prasnicí či selátkem, v jakém chovu by vám bylo lépe? 😉
Co můžete udělat vy sami?
Plně věřím, že vám není tato skutečnost lhostejná. Věřím, že jste neměli ani tušení či představu, jak to ve velkochovech skutečně chodí. Pokud se vám to nelíbí, můžete pro to sami něco udělat:
- Sdílejte tuto problematiku co nejvíce přátelům.
- Pokuste se zasadit o zlepšení podmínek zvířat ve velkochovech. Můžete například napsat protestní emaily s vlastním názorem aktuálním senátorům a poslancům, nebo alespoň podepsat vhodné petice.
- Omezte v rámci vašich možností konzumaci masných a mléčných výrobků. Pro omezení, nebo dokonce i vyřazení těchto produktů z našeho jídelníčku existují ostatně i další neméně důležité důvody – viz můj článek 5 důvodů proč nekonzumovat maso a mléko.
- Pokud se masa, mléka či vajec nedokážete vzdát zcela, můžete kupovat BIO výrobky, nebo odebírat produkty od farem či drobných chovatelů ve vašem okolí. Farmu si vždy prověřte (osobně nebo přes recenze vašich známých), protože ani malý chovatel nemusí být automaticky dobrý chovatel. Můžete také žádat vaší oblíbenou mlékárnu, aby vyráběla více produktů z mléka pocházejícího od krav, chovaných v BIO režimu. To samé můžete požadovat po výrobcích uzenin.
- Kupujte pouze přiměřené množství jídla, abyste ho stihli zkonzumovat a zbytečně nevyhazovali zkažené.