FAQ – časté dotazy

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější otázky. Pokud máte jiný dotaz, napište mi jej prosím formou kontaktního formuláře a já se pokusím vám jej zodpovědět co nejdříve to bude možné.

Kliknutím rozbalte otázku, která vás zajímá:

Kdo jste?

Narodila jsem se v roce 1977, vystudovala SŠ s maturitou, v pracovní oblasti jsem prošla od dělnice v továrnách přes fotografické a pojišťovací činnosti až k účetnictví a realitním službám. Od mládí mě bavilo zejména fotografování a cestování. Vždy jsem si zakládala na upřímnosti, pečlivosti a spolehlivosti. Jedna z mých negativních vlastností je to, že často poučuji druhé. I proto asi nyní zakládám tento web 🙂

Ráda bych vás však požádala, i když to tak třeba i někdy vyzní, neberte to prosím vůči sobě ve zlém. Cílem těchto stránek není vás otrávit, ale pokusit se vás přimět se dívat na běžné věci jiným úhlem pohledu a něco užitečného se dozvědět.

V tuto chvíli zakládám web, tedy zatím jsem jedinec, ale nevylučuji, že nás může být časem více.

Proč vznikly tyhle stránky?

Již několik let sleduji ne běžně veřejné informace a čím dál tím více jsem nespokojená s dnešním stavem jak naší planety, tak i naší společnosti. Protože i já jsem o jistých věcech (a často běžných věcech) neměla do svých 36 let ani tušení a nyní jsem za tyto informace vděčná, ráda bych je zprostředkovala i vám. Samozřejmě je poté již jen na vás, co vám tyto informace dají. Hlavní náplň těchto stránek je v sekcích „JAK NIČÍME…“.

Co na stránkách mohu najít?

V první řadě zde naleznete informace o tom, jak vy, já i ostatní ničíme planetu (přírodu, zvířata, životní prostředí apod.) i sebe sama (děti, mezilidské vztahy apod.). Tím nemyslím úmyslné ničení, ale především „nevědomé“ a často bohužel i jako důsledek našeho dobrého úmyslu. V dalším naleznete užitečné rady a tipy například jak ušetřit, informace jak případně vy sami můžete pomoci, odkazy na související filmy a stránky, petice k podpisu a určitě uvítám, když si najdete čas a vyplníte i nějakou anketu.

Proč by mě tyto informace měly zajímat?

Informace na těchto stránkách nejsou určeny k tomu, aby vás nutně o něčem přesvědčily. Možná po jejich přečtení budete velmi skeptičtí, možná se k vám podobné informace dostanou někdy později odjinud, možná časem váš názor přehodnotíte… Možná naopak zapojíte po přečtení článku logiku a uvidíte v tom spojitosti. Nicméně jde hlavně o to, aby vůbec jste měli možnost se s informacemi seznámit a poté si sami zhodnotit a udělat vlastní názor na věc.

V každém případě informace by vás mohly zajímat i z toho důvodu, že nejste sobec a není vám jedno co se děje mimo vás a co se bude dít s planetou a lidstvem po vaší smrti. A protože vše souvisí se vším, pak i na vás jako jedince mají ve finále dopady událostí, které se dějí na druhé straně zeměkoule 🙁

Proč bych se měl snažit? Jako jedinec stejně nemám šanci něco změnit...

Toto je bohužel velmi častý názor, a já sama jsem takový také měla, nicméně není pravdivý. Když to ale nezkusíte, nezjistíte to. A co můžete ztratit tím, že to zkusíte? 😉 Pokud například napíšete výrobcům jistých potravin, že se vám nelíbí složení s palmovým olejem, navíc přestanete výrobky tohoto typu kupovat, pak ve chvíli, kdy toto udělá více „jedinců“, pak společnost bude chtě nechtě nucena na toto reagovat a přizpůsobit se většině. A to, že si o sobě myslíte, že jste jediný, vůbec neznamená, že někde jinde nejsou ti samí jedinci se stejnými pocity… Zkuste jednat sám za sebe a vůbec nepřemýšlejte nad tím, zda to má smysl celosvětově. Dělejte to zejména pro vás samotné, pro váš lepší pocit a čisté svědomí. Můžete názory šířit i dále mezi vaše přátele, aby si udělali přehled o něčem, co je nikdy nenapadlo nebo to před nimi bylo doslova tajeno, a jak se k danému problému postaví nechte jen na nich. Ale můžete mít dobrý pocit, že jste pro danou věc udělali vše co bylo ve vašich silách 😉

Vaše články (názory) se mi nelíbí, jsou mi nepříjemné

Věřte, že bych se divila, kdyby tomu bylo jinak. Já jsem totiž zkraje měla také rozporuplné pocity. Od malička mi něco vštěpovali, ať již doma nebo ve škole, dále pak i v reklamách a v zákonech atd. Člověk si vytvoří jistý způsob žití a považuje ho za správný a naprosto „normální“. A ve chvíli, kdy mu někdo začne říkat, že to tak není, že se chová špatně, že svým jednáním něčemu nebo někomu ubližuje, se podvědomí začne bránit útočnou reakcí a hledá spousty argumentů, proč svůj dosavadní styl života obhájit. Myslím, že tato reakce je naprosto přirozená, někdo se s ní dokáže poprat, někdo bohužel nikoliv.

Reakce bývají zpravidla tyto:

  • názor naprosto přijmu za svůj a změním své dosavadní žití a jednání

  • názor akceptuji a souhlasím s ním, avšak provést změnu ve svém životě je pro mne těžké

  • názor respektuji, případně s ním i souhlasím, ale měnit něco ve svém životně nechci

  • názor absolutně zavrhnu, autora označím v lepším případě za blázna a nejsem ochoten čemukoliv uvěřit ani cokoliv měnit

Uvedu typický příklad:

Někdo vám sdělí, že nadměrná konzumace masa je škodlivá. Že ve velkochovech trpí zvířata (a to nejen při zabíjení ale i v průběhu celého svého života), ale i lidskému organismu maso škodí a zvětšuje riziko civilizačních chorob.

Jsou lidé, které tato informace zaujme a začnou pátrat po více těchto informacích. Většinou ale jsou reakce takové, že při představě, že bych se musel vzdát masa (klobásek, salámků, grilovaček, steaků apod.) začneme hledat důvody proč vyvrátit původní sdělení. Argumentujeme tím, že dobytek i drůbež tu přeci jsou od toho aby se zabíjeli a jedli, a že lidské tělo maso nutně potřebuje kvůli bílkovinám atd. Ale proč to tvrdíme? Jen proto, že nám tento názor někdo od malička vnucoval? A co když je to jinak a vše je jen o penězích? Napadlo vás někdy, proč jsou vůbec lidé nemocní?

Např. moje mamka to vyřešila typicky, když prohlásila „Já to RADŠI“ ani číst nebudu“. A proč? Protože by pak měla výčitky a MUSELA by přestat jíst maso nebo utrácet za dražší „BIO“. Což samozřejmě nechce, tak raději strká hlavu do písku… A není sama.

Pokud vy nechcete být pštrosem, na těchto stránkách můžete začít 😉

Odkud čerpáte údaje zveřejněné v článcích?

Zpravidla se jedná o mé vlastní názory. Tyto názory a často odlišné pohledy na běžné věci jsem si vytvořila poté, co jsem sama začala hledat nové informace a jiné pohledy na náš běžný život, na to jak je zacházeno s planetou, přírodou, zvířaty i s lidmi. Své názory případně doplňuji zajímavými odkazy na jiné články, které s daným tématem souvisí a mohou více rozšířit vaše nové znalosti.

Do jaké míry jsou zde uváděné informace věrohodné?

Zásadně zde zveřejňuji pouze informace, kterým sama věřím. Nicméně v jistých případech vám nemohu dokázat, zda jsou pravdivé či nikoliv. V hodnocení se snažím používat zdravý rozum a logiku. Velká část informací se zakládá na mých vlastních názorech i zkušenostech, nicméně značná část je čerpána z jiných zdrojů, zejména na internetu (články, dokumentární filmy apod.). Snažím se zprostředkovávat informace, které působí důvěryhodně a zejména se odkazují na provedené výzkumy či statistiky. Ale nejsem odborník a opravdu nemohu vyloučit, že se na mém webu může objevit vyloženě mylná informace. V každém případě doporučuji postupovat v úsudku jako já – informaci si přečtěte, zhodnoťte sami v sobě, zda má svoji logiku, a sami se rozhodněte, zda budete věřit či nikoliv. Někdy se i může stát, že vám do sebe věci zapadnou až poté, co si přečtete více článků z různých oblastí…

A možná ještě jedna poznámka – na základě mých dosavadních znalostí se kloním spíše k teorii, že to, co nám předkládají velké firmy a korporace, bývá zpravidla vždy opak pravdy, protože jim nejde o nic jiného než o zisky a neustálý tok peněz – i o tom se zde dozvíte…

A řídíte se i vy všemi radami?

Naprosto upřímně musím napsat, že „všemi“ nikoliv. Není to proto, že bych nechtěla, ale proto, že na určité věci nemám prostředky a na jiné vůli. Když člověk vyrůstá od malička v určitém „režimu“, není snadné ze dne na den obrátit myšlení i jednání. Zvyk je železná košile. Ale snažím se a postupně se daří 😉

Je možné kopírovat text a fotografie z vašich stránek?

Sdílení článků např. na Facebook, posílání emailem, případně zkopírování celé URL adresy na článek na těchto stránkách a poskytnutí jej někomu z vašich blízkých či známých je možné. Není možné zejména kopírovat celé texty či jejich části s tím, že je vystavíte na jiných webových stránkách.

Fotografie pochází z různých zdrojů a tak je nutno k nim přistupovat. U každé fotografie je uveden zdroj, kdy:
Pixabay – je fotobanka, která nabízí fotografie zdarma, tedy s jejich kopírováním by neměl být problém při dodržení jejich pravidel.
RF 123 / Fotolia – jsou placené fotobanky a není možné tyto obrázky kopírovat z těchto stránek, museli byste se sami do těchto fotobank registrovat, fotografie si zaplatit a stáhnout.
Vlastní archiv – jsou fotografie pořízené přímo mnou a je zakázáno je jakýmkoliv způsobem šířit dále bez mého předchozího svolení.

V každém případě fotografie jsou na stránky nahrávány v tak malém rozlišení, že jejich případné další použití stejně nedoporučuji.

Proč nelze přidávat komentáře?

Pokud chcete komunikovat přímo se mnou, využijte za tím účelem prosím kontaktní formulář. Komentáře k článkům či stránkám jsem po důkladném zvážení pro a proti zakázala. Důvody jsou zejména dva. Lidé jsou dnes na sebe v diskuzích na internetu dost nepříjemní a zrovna témata na těchto stránkách mohou evokovat ještě větší vulgaritu a zbytečné hádky. Nechci umožňovat vznik další agrese mezi lidmi, kteří si ji pak mohou vybíjet na nevinných tvorech ve svém okolí. A druhý důvod je ochrana vašich osobních údajů, které dle mého v diskuzích nejsou nikdy (i přes veškerou snahu provozovatele stránek) 100% chráněné. Velice děkuji za pochopení.

Proč nikde nevidím uvedený telefon či email na vás?

Pokud mi chcete něco sdělit, využijte k tomu prosím kontaktní formulář. Email či telefon na stránkách nezveřejňuji čistě pro ochranu mého soukromí a eliminaci nevyžádaných obchodních nabídek apod. Děkuji za pochopení.

Kdo vás financuje?

Můj čas věnovaný stránkám a jejich obsahu ani související náklady (např. hosting či obrázky z placených fotobank) mi nikdo neproplácí.

Pokud máte pocit, že si nějakou odměnu zasloužím, můžete zaslat váš příspěvek na číslo účtu: 670100-2204246634/6210.

Zda přispějete jednorázově nebo budete přispívat pravidelně menší částkou je jen na vás 😉

V každém případě za jakoukoliv částku předem velice děkuji.


Mohu se nějak podílet na tvorbě tohoto webu?

Této možnosti se vůbec nebráním. Uvítám vaše názory na tyto stránky – vzhled, témata, obsah článků apod. Také bych vám byla vděčná, kdybyste mne informovali o tom, že se vám stránky zobrazují chybně. Nevidím ani problém v tom, pokud se najde další „spoluautor“ a bude se podílet na tvorbě článků, ať již pravidelně či jen příležitostně.