Filmy

Seznam dokumentárních filmů vhodných ke shlédnutí a k zamyšlení (řazení dle abecedy). Podrobný popis zobrazíte rozkliknutím položky. Kde bylo dostupné, je i vloženo video k přehrátí z Youtube. Pokud není video vloženo, nemá český dabing či titulky, nebo ho autor mezitím smazal, neznamená to, že nelze dohledat jinde na internetu…

11. hodina (USA, 2007, 89 min)

Originál název: 11th Hour
ČSFD: Film 11. hodina se dotýká onoho zlomového bodu, ve kterém ještě stále máme šanci změnit směrování naší planety. Film zkoumá, jak se lidstvo do tohoto bodu dostalo – jak svým životním stylem ovlivňujeme fungování planety Země a co můžeme dělat, abychom směr, jakým se ubírá, mohli zvrátit. Filmařům poskytli rozhovory uznávaní světoví odborníci i známé osobnosti. Uvidíme v něm i bývalého nejvyšší představitele SSSR Michaila Gorbačova, proslulého vědce Stephena Hawkinga, bývalého ředitele CIA R. Jamese Woolseyho, odborníky na trvale udržitelný rozvoj Williama McDonoucha a Bruce Mau a více než 50 dalších předních vědců, myslitelů a vůdčích osobností, kteří nám zprostředkují šokující fakta a budou diskutovat o nejpalčivějších otázkách naší planety…

Azurová (Austrálie, 2017, 76 min)

Originál název: Blue
ČSFD: Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Oceán je místem, odkud život na naší planetě kdysi vzešel a jehož ekosystém má zásadní vliv na klimatické podmínky celé planety. Na první pohled stále vypadá jako neomezená zásobárna života. „Tento nadbytek už je ale pouhou iluzí,“ pronáší jeden z protagonistů, oceánolog a potápěč Lucas Handley. Během posledních čtyřiceti let vymizela z oceánu přibližně polovina živočichů. Film představuje další ženy a muže z různých oborů, kteří na mnoha místech planety názorně předvádějí, jak narušení jednoho článku této otevřené struktury řetězově ovlivňuje další. Snímek však není pouhou zprávou o alarmujícím stavu našeho životního prostředí. Zachycuje také inspirativní příběhy několika osobností, které se rozhodly stát se aktivními ochránci.

Cena lhostejnosti (Československo, 1989, 31 min)

Originál název: Cena lhostejnosti
ČSFD: Film z problematiky živočíšnej výroby nášho poľnohospodárstva. Film poukazuje na nízku úroveň práce u dojičiek, problém ustajnenia kráv a nedostatok kvalifikovaného personálu. Je nutné zlepšiť pracovné podmienky v kravíne i v osobnom živote pracovníkov. Ďalej je poukazované na týranie zvierat a zlý vzťah ľudí k zvieratám. Stresové situácie znižujú biologickú hodnotu mäsa.

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (USA, 2014, 85 min)

Originál název: Cowspiracy: The Sustainability Secret
ČSFD: Dokument Cowspiracy si pokládá palčivou otázku – proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti? Podle OSN je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů živočišná výroba, tedy produkce masa, mléka a vajec. Nikdo o tom však nemluví. Spolu s filmaři se proto pokusíme nahlédnout do zákulisí velkých organizací jako je Greenpeace a položíme jim velmi nepříjemnou otázku. Co – nebo kdo – jim brání říkat pravdu?

Dominion (Austrálie, 2018, 120 min)

Originál název: Dominion
ČSFD: Dominion (Nadvláda) je samostatným pokračovaním dokumentárneho filmu Lucent. Kým ten zobrazoval prevažne veľkochovy prasiat, Dominion sa zameriava na oveľa širšie spektrum a približuje šesť hlavných oblastí, pri ktorých sú zvieratá využívané a zneužívané – obchod s domácimi a divoko žijúcimi zvieratami, vedecký výskum, zábavný a kožušinový priemysel a priemysel živočíšnej výroby – a rozoberá otázku morálnosti a odôvodnenosti našej nadvlády nad zvieracou ríšou.
V nastavení videa si zapněte CZ titulky.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (Francie, 2009, 95 min)

Originál název: Home
ČSFD: Když Yann Arthus-Bertrand, mezinárodně uznávaný fotograf a autor knihy The Earth From Above, potkal producenta Luca Bessona, dohodli se ti dva na vytvoření dokumentárního projektu o planetě Zemi. Cesta po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí. Exkluzivně „ze shora“ se vydáme na cestu kolem světa do těch nejúžasnějších, ale také nejponičenějších krajin – nádherná, dech-beroucí a silné emoce vyvolávající cesta z hlubin australského korálového pobřeží na vrchol hor Kilimandžáro, z amazonských pralesů do pouště Gobi, z bavlníkových plantáží v Texasu do průmyslové Šanghaje a ještě dál. Home nám skýtá konkrétní pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, růst našich příjmů a životního standardu, rozvoj vzdělání.

Duch doby - Stále kupředu (USA, 2011, 161 min)

Originál název: Zeitgeist: Moving Forward
ČSFD: Již třetí film ze sárie Zeitgeist opět poskytuje kritický náhled na společnost dnešní doby. Tentokrát se zabývá tématy jako neudržitelnost peněžní a tržní ekonomiky, neefektivní využívání zdrojů vedoucího k poškozování lidského zdraví a planety a tím, do jaké míry jsme ovlivněni okolím oproti genetické výbavě. Řešení, které zde je nastíněno, stojí na co nejefektivnějším udržitelném využívání energetických zdrojů a zajištění co největšího blahobytu pro všechny lidi, bez propastných rozdílů a nerovností, na kterých je systém založen v dnešní době.

Duše K - Karel Erben (ČR, 25.7.2013, 166 min)
Gary Yourofsky - Interview v izraelské televizi (2013, 15 min)
Gary Yourofsky - Veganství naše přirozenost (USA, 2010, 71 min)
Henri Monfort - Brethariánství (ČR, 2011, 139 min)
Je s námi konec? (USA, 2016, 93 min)

Originál název: Before the Flood
ČSFD: National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další.

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství (USA, 2008, 66 min)

Originál název: Consuming Kids: The Commercialization of Childhood
ČSFD: Znepokojivý dokumentární film z produkce Media Education Foundation ukazující manipulaci dnešních amerických dětí nenasytnou reklamou, nedostatečnou ochranu, kterou USA dětem před reklamou poskytují, a naznačující možné důsledky každodenního bombardování komerčními vjemy a výchovy ke konzumnímu životnímu stylu.

Krize antibiotik (Německo, 2019, 60 min)

Originál název: Resistance Fighters
ČSFD: Lidem docházejí antibiotika pro boj s nemocemi. Jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je užívání těchto léků v živočišné výrobě. Objevují se stále nové a nové bakterie rezistentní vůči všem dostupným antibiotikům. Musíme něco podniknout, jinak už je nebudeme moct používat… Každý rok zahyne po celém světě 700 000 lidí. Jejich vrahem jsou zvlášť rezistentní bakterie – mikrobi, se kterými si žádná antibiotika neporadí. Podle nedávné studie může být počet jejich obětí do roku 2050 desetkrát vyšší. Jinými slovy: jestli se nepodaří vyvinout nové silné léky, každý rok zemře až 10 miliónů lidí. Tento dokument odhaluje, jak jsme se dostali do slepé uličky. Je to příběh o tom, jak nedbalost, chamtivost a krátkozrakost zavinily, že antibiotika, která dříve představovala jasný rozdíl mezi životem a smrtí, začínají být naprosto neúčinná. Je to vědecký thriller o zklamaných doktorech v prvních liniích, povstaleckých vědcích, pacientech zápasících se smrtícími nemocemi a diplomatech hledajících recept na záchranu světa.

Léčba rakoviny zevnitř (USA, 2008, 127 min)

Originál název: Healing Cancer
ČSFD: Je možné, že tento dokument je zřejmě tím nejdůležitějším, který na téma rakoviny můžete vidět. Odhaluje pravdy, které se nikdy neměly dostat na veřejnost. Měly zůstat pod pokličkou, v bezpečí leaderů rakovinového byznysu. Přehledná, jasná, zrak otevírající fakta, která s vámi otřesou v základech.

Lucent (Austrálie, 2014, 107 min)

Originál název: Lucent
ČSFD: Dokument je výsledkom úspešnej crowdfundingovej kampane zahájenej na konci roka 2013. Skupina aktivistov s pomocou skrytých kamier odhaľuje praktiky mäsového priemyslu v austrálskych veľkochovoch. Zábery boli natočené v cca 50 farmách s ošípanými. Zachytávajú kruté životné podmienky prasiat od narodenia až po porážku. Okrajovo sú spomenuté aj ostatné druhy zvierat určených na mäsovýrobu.

Mimina (Francie, 2010, 79 min)

Originál název: Bébés
ČSFD: Pozoruhodný sběrný dokument režiséra Thomase Balmése mapuje souběžně život čtyř miminek z celého světa od narození po jejich první krůčky. Setkáme se tu se třemi holčičkami – Ponijao, která žije s rodinou a dalšími třemi sourozenci u Opuwo v Namibii; Mari z japonského Tokia a Hattie ze San Franciska – a s chlapcem Bayarjargalem z Mongolska. Režisér, který se pro všechny natáčené rodiny stal rodinným přítelem, zachytil nejen důležitou část života malých človíčků, ale také různorodé zvyky a prostředí, ve kterém tyto děti vyrůstají.

Na počátku bylo světlo (Rakousko, 2010, 95 min)

Originál název: Am Anfang war das Licht
ČSFD: Režisér Straubinger se ve svém dokumentu snaží odpovědět na otázku reálnosti bretharianství, tedy možnosti žít bez jídla. Existuje? A pokud ano, je to cesta pro všechny nebo jen pro někoho ? Podle odhadu je na světě několik tisíc lidí, kteří dokáží žít bez jídla. Co je k tomu vede a co jim to přináší, na to odpovídají někteří z nich.

Nepříjemná pravda (USA, 2006, 100 min)

Originál název: An Inconvenient Truth
ČSFD: Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami.

O životě českých dojnic aneb co z obalů mléčných výrobků nevyčteme (ČR, 2011, 55 min)
Pozemšťané (USA, 2005, 95 min)

Originál název: Earthlings
ČSFD: Dokument americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je údajně pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna.

Pravěká země (Francie, 2019, 90 min)

Originál název: Nos mondes disparus
ČSFD: Během své existence prošla Země pěti obdobími hromadného vymírání druhů, vždy se ale dokázala vzchopit a strom života se pomalu, ale jistě znovu rozkošatil. Dokáže to i tentokrát, kdy k vymírání druhů a ničení prostředí probíhá v měřítku pouhého jednoho lidského života…? Vypravte se do pravěku v celovečerním snímku s Prima ZOOM. Svět paleontologie v současné době prochází zlatým věkem: v posledním desetiletí bylo objeveno více fosilních druhů než za dvě stě let od doby, kdy se tato věda poprvé objevila. Nyní mohou paleontologové konečně odpovědět na otázku: odkud pocházejí různá zvířata? S fotorealistickými počítačovými grafickými obrázky a rozhovory s některými předními světovými paleontology představuje tento dokument nejnovější vědecké teorie o tom, jak a proč se dinosauři proměňovali a jak se nakonec vyvinuli v ptáky, které dnes známe.

Proměna (USA, 2009, 120 min)

Originál název: Shift, The
ČSFD: Film PROMĚNA (THE SHIFT) od Wayne Dyera žánrově i zpracováním následuje díla jako Tajemství (The Secret), Pokojný bojovník, Co my jen víme, Celestinské proroctví, Miluj svůj život… a je novou perlou mezi filmy osobního a duchovního růstu. Na pozadí několika lidských osudů se rozkrývá touha po vnitřní změně, po přerodu, po opravdovém smyslu. Hrdinové filmu řeší peníze, honbu za kariérou, postoj k bezdomovci, potřebu pocitu důležitosti, lásku k luxusnímu životnímu stylu, touhu po slávě, obětování se rodině, plnění dětských snů, ochotu přispět ostatním a zajímat se o ně, otročení společenským konvencím a statusu, snahu najít partnera… Každý se učí naslouchat vnitřnímu hlasu, přestat tlačit na pilu a napojit se na „zdroj“, který poskytuje nekonečnou sílu a jediné přesné vedení. Tím vším se prolíná jedinečný Wayne Dyer, jeden z nejčtenějších moderních autorů duchovního růstu a jeden z nejpopulárnějších řečníků. Louise Hay (autorka knihy Miluj svůj život) se účastnila natáčení filmu The Shift (Proměna) a produkuje ho přímo její firma Hay House.

Raději vidličky než nože (USA, 2011, 96 min)

Originál název: Forks Over Knives
ČSFD: Film Raději vidličky než nože podrobuje kritice pevně zakořeněné přesvědčení, že lidé musí v zájmu svého zdraví pojídat živočišné produkty. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů svému tělu nejenže neprospíváme, ale naopak vážně škodíme. To vše představuje na základě vědeckých studií, ale i zkušeností konkrétních lidí, kteří úspěšně bojují s civilizačními nemocemi radikální změnou jídelníčku.

Temná stránka lodní dopravy (Španělsko/Francie, 2016, 90 nebo 52 min)

Originál název: Freightened: The Real Price of Shipping
ČSFD: Lodní doprava má také svou stinnou stránku a negativní dopad na naši planetu. Kvůli snižování nákladů lodě používají nekvalitní palivo a staré motory způsobují svým hlukem akustické znečištění… Tento dokument zachycuje vzrušující vyšetřování, které probíhá po celém světě a nahlíží do zákulisí ohromujícího byznysu, jakým je námořní přeprava. 90 % všeho, co dnes konzumujeme, přichází ze zámoří. Oceány denně křižují nákladní lodě mnohonásobně větší než Titanik, které v kontejnerech přepravují desetitisíce tun nákladu. Než se jeden kus oděvu dostane na pult vašeho obchodu, může až čtyřikrát obeplout zeměkouli! Na jeho ceně se to přesto nijak nepodepíše. Kdo ve skutečnosti platí skryté náklady spojené s pohybem zboží? Kdo nese odpovědnost za ekologické katastrofy v důsledku častých havárií a kdo umožňuje zneužívání levné pracovní síly? Zákonitosti, rizika a tajemství neregulovaného průmyslového odvětví, které je klíčem k celosvětovému hospodářství, životnímu prostředí i samotné podobě naší civilizace většinu z nás nepříjemně překvapí. Skutečná cena lodní dopravy je výjimečný thriller, který provokuje k zamyšlení.

Ti, kdo mění svět (USA, 2018, 88 min)

Originál název: The Game Changers
ČSFD: Dokument ukazuje životy špičkových športovcov, vojakov zo špeciálnych jednotiek, vedcov, kultúrnych ikon aj hrdinov všedných dní živiacich sa rastlinnou stravou. Okrem producenta Jamesa Camerona sa na filme podieľal i šampión zmiešaných bojových umení James Wilks a oskarový režisér Louie Psihoyos, ktorý k filmu dodáva: „Najsilnejší muž sveta je vegán. Najrýchlejší muž sveta, prvý, ktorý pokoril hranicu 10 sekúnd na stovke, bol v tej dobe na rastlinnej strave. Naším filmom sa snažíme rozbiť mýtus, ktorý tvrdí, že aby ste boli skutočnými chlapmi, potrebujete živočíšne bielkoviny.“

V nastavení videa si zapněte CZ titulky:

Vzkvétání (USA, 2011, 132 min)

Originál název: Thrive
ČSFD: Dokument který se snaží nastínit konspirační teorie globálního měřítka. Foster Gumble je jedním z autorů a zároveň průvodce celého filmu, kde předkládá své teorie, které následně obhajuje pomocí svých tvrzení. Do hledáčku si bere především alternativní zdroj energie, UFO, finanční systém, a ty kteří vládnou zemi.
Na webových stránkách „http:www.thrivemovement.com“ se dá dozvědět nejen více o daných teorích, ale i o tom jak může k lepšímu světu přispět každý z nás.

Z výmluvtariána k veganovi - Colleen Patrick Goudreau (53 min)
Zánik civilizace (USA / Kanada, 2008, 90 min)

Originál název: Aftermath: Population Zero
ČSFD: Zajímalo vás někdy, co by se stalo, kdyby najednou zmizeli všichni lidé na planetě? Jen si to představte. Sluchátko u telefonu se houpe ze strany na stranu, auta se neovladatelně řítí silnicemi, letadla se hroutí k zemi, atomové elektrárny zůstávají regulované automaticky… Ale do kdy? Dokument nabízí zajímavou představu o tom, jak by se planeta vypořádala s nemalým dědictvím, které by po sobě lidé zanechali, pokud by najednou zmizeli. Nejedná se zde pouze o železobetonové stavby, železné konstrukce, asfaltové cesty, mramorové památky, nebo obrovské vodní elektrárny, které krotí divoké vody, ale také o mnohé lidské zásahy do přírody, jako ničení biomů světa včetně hubení živočišných druhů. Lidé by po sobě ale také zanechali jaderný odpad a atomové elektrárny, které by bez regulace člověkem způsobili ekologickou katastrofu na celé planetě. Dokázala by se planeta zotavit z devastace, kterou prošla za existence lidí? A pokud ano, za jak dlouho a zůstalo by po lidech vůbec něco?

Země (Francie, 2015, 97 min)

Originál název: Terra
ČSFD: Hlavním tématem dokumentu je historie lidstva na pozadí života na Zemi. Vypravěčka zosobňující lidstvo jako celek postupně přechází od popisování přírody k jejímu nazírání člověkem v průběhu jeho historie. Dozvíme se, jakým způsobem první lidé vnímali život kolem sebe a jak se v průběhu tisíců let jejich přístup měnil, až dospěl k současnému stavu hraničícímu s nevědomostí. Jak bychom se měli dívat na život kolem nás? To je hlavní otázka, kterou si film klade. Při hledání odpovědi ukazuje rozhodující roli způsobu nazírání člověka na přírodu, jenž formoval celou jeho historii a stále ještě může ovlivnit náš osud na této planetě.

Zítra (Francie, 2015, 118 min)

Originál název: Demain
ČSFD: Dokument, který se vydává do různých zemí a víc než na problémy samotné se soustředí na jejich řešení, skýtá ucelený pohled na to, jak se aktivisté, organizátoři a občané pokoušejí proměnit svět v lepší, zelenější a udržitelnější místo. Ukázat řešení, vyprávět příběh, který vezme za srdce… to je možná ten nejlepší způsob, jak se vypořádat s ekologickými, ekonomickými i společenskými krizemi, kterými naše země procházejí. Poté, co časopis Nature na speciální tiskové konferenci oznámil možný zánik části lidstva do konce jednadvacátého století, Cyril Dion a Mélanie Laurentová se společně s týmem čtyř lidí rozhodli provést šetření v deseti různých zemích ve snaze přijít na to, co by mohlo vést k této katastrofě, a především na to, jak jí zabránit. Během své cesty se setkávají s průkopníky, kteří přetvářejí zemědělství, energetiku, hospodářství, demokracii i vzdělávání. Spojením těchto konkrétních a pozitivních opatření, která již fungují, začali odkrývat možnou podobu zítřejšího světa.

Život na naší planetě - David Attenborough (Velká Británie, 2020, 83 min)

Originál název: David Attenborough: A Life on Our Planet
ČSFD: Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti.

A pro milovníky thrillerů doporučuji ještě televizní film Nekonečný víkend.