Jak napsat dobrou recenzi

Internet a eshopy nám daly do ruky velkou výhodu při rozhodování se o tom, jaký výrobek si koupit. Přímo v konkrétním eshopu nebo i ve srovnávačích zboží se tedy můžeme dočíst názory zákazníků (recenze), kteří již výrobek zakoupili a jsou či nejsou s ním spokojeni. Spousta z vás jistě tyto názory pročítá a při výběru zboží se jimi řídí. Výběr kvalitního zboží vám může často ušetřit dost starostí i peněz. A i vás sem tam eshop či srovnávač vyzve, abyste napsali svůj názor na zakoupené zboží. Proto je dobré vědět jak napsat dobrou recenzi.

Příklady špatných recenzí

Představte si, že pročítáte recenze například na travní sekačky, a dočtete se:

 • sekačka je skvělá, nebo
 • je to šmejd, nebo
 • za tu cenu dobré, nebo
 • doručili mi to do 2 dnů.

A nyní upřímně – co vám tyto informace dají? NIC!

Když někdo napíše, že je sekačka skvělá nebo šmejd, o ničem to nevypovídá, jen o tom, že sekačka je nebo není vhodná pro konkrétní požadavky jistého zákazníka. Jenže tyto požadavky nemusí mít vůbec nic společného s tím, jaké požadavky (co do kvality, náročnosti či ceny) máte na výrobek vy.

Za tu cenu dobré – někomu se tatáž cena může zdát levná a jinému vysoká – jak pak bude hodnotit ono „dobré“ v této cenové relaci?

Že vám to doručil obchod (nebo pošta) do 2 dnů opět neříká nic o daném výrobku a takovéto hodnocení by mělo být spíše u hodnocení obchodu, nikoliv výrobku.

Jak napsat dobrou recenzi

sekačka

Zdroj: Pixabay

Jak jsem již uvedla výše, jistá vlastnost může někomu připadat super, jinému vadí. Proto je lépe nehodnotit zda je něco dobré či špatné, ale „jak se to chová“. V recenzi je tedy dobré popsat vlastnosti výrobku, třeba i takové, které by vám přišly na první pohled logické (a zbytečné uvádět). A to vlastnosti jak dobré, tak i špatné. Zůstaneme u již zmíněné sekačky. Co může zájemce o sekačku zajímat? Například to,:

 • zda šířka záběru skutečně odpovídá inzerovanému údaji
 • zda je nejvyšší nastavení madla dostatečné i pro vysokou osobu
 • jestli jde startování benzínové sekačky lehce či hůře (důležité zejména pro ženy)
 • jaká je výdrž baterie u akumulátorové sekačky
 • že jste museli sekačku reklamovat 2x během 3 měsíců kvůli nefunkčnímu pojezdu
 • že při mírném náklonu z olejové nádržky benzínové sekačky vytéká olej
 • zda sekačka zvládne sekat až do krajů (například u palisád)
 • jak snadno se nastavuje změna výšky sečení
 • zda sekačka zvládá i vyšší trávu, aniž by se dusila
 • jestli sekačka naplní zcela sběrný koš, aniž by začala trávu nechávat pod sebou

Kdy psát recenzi

To, že vám obchod či srovnávač pošle žádost o napsání recenze na daný produkt ještě vůbec neznamená, že musíte recenzi psát HNED!!!

Věty typu

 • ještě jsme nevyzkoušeli
 • je moc brzy
 • nevím – byl to dárek pro tetičku
 • zeptejte se mě za půl roku

nejen, že nikomu při výběru nepomohou, ale navíc zabírají zbytečné místo v seznamu recenzí a ubírají tak čas na pročítání recenzí zájemcům o výrobek.

Odkaz, který vám přistane v emailu nebývá zpravidla časově omezen. Nic tedy nebrání tomu, abyste si výrobek skutečně nejprve řádně otestovali (a to nikoliv jednou, ale vícekrát), pozorovali, případně si i udělali poznámky (chcete-li si s tím dát opravdu záležet) a recenzi napsali třeba až za několik týdnů či měsíců.

Někteří v recenzích jdou i tak daleko, že ačkoliv napíší, že produkt ještě nezkoušeli, nebo že to byl dárek pro někoho jiného, i přesto uvedou, že jej doporučují nebo dají 100% hodnocení. Vidíte v tom ale tu absurditu? Jak mohu doporučovat něco, co jsem si sám nevyzkoušel – nemám s tím zkušenosti?

Pamatujte – nemáte-li k výrobku co říci, raději nedávejte recenzi žádnou. Opravdu z toho žádný užitek nebude, ba naopak.

Jak hodnotit

Zdroj: Pixabay

Jiní zase výrobek pochválí, ale přitom zaškrtnou, že jej nedoporučují – další absurdní stav. Dáváte-li hodnocení, pak si dávejte pozor nejen na to, zda výrobek doporučujete jiným či nikoliv, ale také na to, zda zaškrtáváte recenzi kladnou či zápornou (pozitivní či negativní) a také na případný počet hvězdiček, kdy zpravidla neplatí školní stupnice, nýbrž opačná – 1 hvězdička = nejhorší, 5 hvězdiček = nejlepší.

Příklady kvalitních recenzí

A kvalitními nemyslím, že jsou ve všem pozitivní, ale že jsou celkem kvalitně napsané 😉 Recenze jsem vybrala namátkou (z Heuréky), nejedná se o žádnou reklamu a ani nezaručuji pravdivost informací v recenzi. V tomto článku jsou pouze pro příklad toho, jak je možné recenzi napsat. Rozklikněte jednotlivé položky.

Sluchátka Superlux HD681

Ačkoliv se jedná o polouzavřený model, nenechte se zmást, sluchátka jsou téměř otevřená. Kupoval jsem si právě z důvodu uzavřenosti, izolace od vnějších ruchů a v tomto mě zklamaly. Což je však asi tak jedinou věcí. Zvuk je na cenu sluchátek neuvěřitelně čistý a pestrý. I kdyby sluchátka stály 2000+ kč, pořád to bude dobrá cena na to, jak hrají. Ve srovnání s AKG k702 (ještě rakouská výroba) mají, řekl bych, hravější, dostatečně silné basy, středy nejsou tak výrazné, některé nástroje nemají takové detaily a doslechy, patrné především u bubnů, avšak všechny nástroje jsou krásně čitelné, oddělené. Výšky na můj vkus až silné to především u hihatek, ale přesné. Celkově zvuk mají zábavný. Řekl bych, že se dost podobají mým Grado SR80, ty mají zvuk ale více vyrovnaný. Co se týče použitých materiálu, je vidět, že je to levná čína. Plast a guma. Určitě by nebylo na škodu vyměnit náušníky. Sluchátka jsou ale lehká, komfortně na tom nejsou úplně špatně, ale na delší nošení 2-3 a více hodin bez pauzy to úplně není. Za ty peníze je ale doporučím úplně každému, kdo chce otevřené sluchátka za pár peněz. Třeba takovým dražším Kossům porta pro se směle vysmějí do obličeje.

Sekačka Bosch Rotak 32

Po letech mi dosloužila sekačka, a tak jsem se rozhodl koupit tuhle Bosch Rotak 32 a vůbec si nemyslím, že bych udělal špatně. Rotak 32 mě překvapila a zaujala především svoji váhou, která je pouhých 6,6 kg, tudíž se s ní velmi lehce manipuluje a díky držadlu i snadně přenáší. Motor s příkonem 1200W a s krouticím momentem 13Nm je více než dostatečný a nemá problém posekat i vysokou a vlhkou trávu. Další kladnou vlastností téhle sekačky jsou hřebeny po jejich bocích, které vám přivádí trávu (například, když sečete u obrubníku) pod nůž, což, když si pomyslím, jak jsem se u obrubníků se starou sekačkou trápil, tak je to parádní věc. Sekačka se mi líbí i svým designem. Působí na mne i trochu lacině a tak nějak vachrlatě. Ale to byl jenom první dojem. Sekačka odvádí výbornou práci a sekání se s ní stává hrou. Všem vřele doporučuji. Cena tomuto produktu firmy Bosch plně odpovídá.

Alavis Triple Blend

Sice nejsem kůň, ale přípravek používám cca půl roku a dost se mi zlepšily kolenní klouby – celkem intenzivně se věnuji cyklistice a turistice, takže kolena docela trpí a po nasazení Alavisu mám méně problémů. Chuťově to není nic příjemného, ale dá se zvyknout… Užívám rozmíchané v malém množství vody, zapíjím větším množstvím vody. Produkt jsem si vybral na základě doporučení na jednom cyklistickém fóru, kde ho chválila spousta lidí jezdících závodně – měli pravdu. Čili, proč platit za několikanásobně dražší přípravky pro lidi, když můžeme se stejným efektem užívat přípravky pro zvířátka 🙂 Je logické, že chovatelé koní by svým zvířatům nedali nic špatného.

Řasenka Max Factor 2000 Calorie

S touto řasenkou mám jen velmi dobré zkušenosti. Výborně se s ní pracuje, opravdu lehce se nanáší. Kartáček je příjemný. Neslepuje řasy. Barva je opravdu intenzivní černá. Oceňuji, že se nedrolí, během dne nesesychá a na řasách zůstane až do večera. Je opravdu voděodolná, nestane se, že by se loupala např. ve vlhčím počasí. Pokud se chcete odlíčit, tak stačí použít klasický odličovací přípravek, nemusíte používat nic speciálního. Řasenka je neparfémovaná a hypoalergení. Jelikož sama nosím kontaktní čočky, tak vím, že oči vyžadují speciální kosmetiku. Tato řasenka mi oči nedráždí, nemám je např. zarudlé. Tuto řasenku maximálně doporučuji. Vytvoří vám svůdný a neodolatelný pohled, který navíc nevypadá uměle. Je to dobrá investice za příjemnou nepřemrštěnou cenu. Určitě ji vyzkoušejte, nebudete zklamané.

Hodnotíte výrobek nebo eshop?

Dávejte si pozor na to, kam hodnocení píšete. Obchody mohou požadovat hodnocení dvojího typu.
1. hodnocení výrobku – pro což platí obsah tohoto článku výše, nebo
2. hodnocení eshopu – kde hodnotíte vaši spokojenost nikoliv s výrobkem, ale s eshopem jako takovým (například přehlednost webových stránek, komunikaci, jednoduchost objednávky, platební možnosti, dobu doručení, zkušenosti s vyřízením reklamace či vrácením zboží apod.)

Hodnocení eshopu bývá neméně důležité, než hodnocení výrobků. V ČR je množství eshopů tuším největší (poměrově) v celé Evropě. A ne všechny eshopy poskytují kvalitní služby. Zejména při vašem úmyslu hradit předem je dobré si eshop nejprve důkladně prověřit.

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 7 Průměrná známka: 4.7]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 8989 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...