Jak vyčistit WC od močového kamene, levně a šetrně
Při hledání na internetu najdete spoustu návodů na to, jak vyčistit WC. Na „čisté WC“ vám bohatě stačí jakýkoliv chemický (nebo raději ekologický) přípravek zakoupený v drogerii. Ovšem pokud se vám mísa zanese natolik, že v ní zůstává vodní i močový kámen, pak tyto přípravky zpravidla nemají šanci. To se stalo bohužel i mně a zkoušela jsem vícero čističů včetně vítězného čističe z letošního testu časopisu dTest, bohužel ani ten nezabral. I přesto, že jsem je nechala působit až dost dlouho (i hodiny).
Hledala jsem tedy na netu alternativní způsoby. Někdo vám doporučí čisté Savo, jiný dokonce i Coca-Colu. Někde pak je zmíněn ocet (na různý způsob). A k tomu jsem se přiklonila. Proto, že je to ekologický způsob a navíc i levný (láhev 1 l běžného lihového octa vyjde na cca 8,- Kč).
Jak vyčistit WC správně
Ovšem nejde jen o to vědět ČÍM čistit, ale také JAK čistit. Já už jsem se nánosy snažila octem odstranit dříve. Ale dělala jsem to tak, že jsem vzala cca hrnek octa, nalila ho do rychlovarné konvice, poté, co mi rozpustil vodní kámen v ní jsem ho ještě použila na vyčištění odkapávače na nádobí. A poté jsem ho slila do WC a nechala např. 2 hodiny působit. A bohužel, efekt pouze tak střední, silný nános zůstal.
Ale včera se mi zadařilo s octem výborně. Tak v čem byl rozdíl? V aplikaci. Dříve jsem ocet lila v menším množství přímo do vody v míse. Včera jsem však postupovala jinak:
1. vyčistila jsem mísu jen štětkou co to šlo a nečistoty jsem spláchla
2. poté jsem vzala malý kalíšek a všechnu vodu z mísy jsem vybrala ven (no všechnu, zůstal tam na dně drobet, ale zcela zanedbatelný)
3. následně jsem do mísy nalila ocet – tolik, aby byl po běžnou hladinu vody v míse, na to padlo cca 1,5 litru octa
4. nechala jsem působit cca 4,5 hodiny a mezitím jsem mísu 1x vzala i štětkou (ale myslím, že to není nutné), působení octa bylo vidět na vzniklé bílé pěně na hladině
5. po uplynutí 4,5 hodin jsem mísu opět vyčistila štětkou a spláchla – výsledek byl luxusní a zmizel dokonce i rezavý proužek jdoucí od nádržky dolů (na fotce to není zachyceno)
Tedy výsledek se dostavil – povrch je čistý a hladký, a to aniž by bylo nutné ocet vařit (bála bych se, že mísa praskne) nebo míchat se sodou (pozor – obecně se kombinace sody s octem nedoporučuje!), nebo dokonce pracně povrch mísy drhnout pemzou, jak se můžete občas dočíst v nějakých jiných článcích. Zde tedy zabírá zcela jednoduše jedna jediná surovina 😉
Co je na této aplikaci trošku nepříjemné:
- zápach octa, který ale po spláchnutí zmizí a z bytu ho snadno vyženete vyvětráním
- po vybrání vody z mísy, do doby než ji opět zaplníte octem, na vás může proudit nepříjemný zápach z kanalizace
Jak vidíte, nic co by se nedalo zvládnout 😉
A snad nemusím upřesňovat, že se jedná o způsob čištění využitelný hlavně při neodstranitelných nánosech – jednou za čas. Lít do WC při každém čištění 1,5 l octa by již bylo neekonomické a hlavně zbytečné.
Jak se vyvarovat dalším nánosům
Vodní kámen se usazuje v míse hlavně v případě, že máte tvrdou vodu a (nebo také) narušený povrch glazury (např. jste někdy vlili do WC chlor nebo nějakou kyselinu, která povrch narušila a ten „zhrubl“). Močový kámen se pak na takovém povrchu usazuje také mnohem snáze. Na hladkém povrchu se kámen usazuje hůře/pomaleji.
Čistíte-li WC v dlouhých intervalech (nebo např. šetříte vodu tím, že nesplachujete po každém jednotlivém použití WC) vzniknou nánosy větší a pak nejdou již snadno odstranit běžným čističem. Řešením tedy může být WC čistit častěji (zkuste si sami interval vychytat), ale dělat to denně mi přijde přehnané. Můžete i kdyby jen štětkou bez přípravku občas mísu projet, případně místo čističe (nebo k němu) používat trochu octa (nalít do vody a nechat působit).