Jak zminimalizovat domácnost
Již několik měsíců jsem měla v sobě takovou nějakou potřebu zredukovat věci co mám. Ne, že bych měla doma takový nepořádek, ale byl to jistý vnitřní pocit. A moje známá mi zcela náhodou vyprávěla, jak sledovala praktiky Marie Kondo o redukci šatníku a jiném způsobu skládání oblečení. Mrkla jsem tedy na tohle téma, přihlásila se do FB skupiny Československý minimalismus a i na základě tamních diskuzí si objednala naráz tři knihy, ve kterých jsou rady na téma jak zminimalizovat domácnost a de facto tím změnit i svůj život. V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o tyto informace.
Co je hlavními úkoly? Zredukovat věci co máte a nepořizovat další věci, které „nepotřebujete“. Zbavit se tíhy minulosti a užívat přítomnost.
MINIMALIZACE
Jak redukovat, aby celý proces proběhl co nejklidněji a nejefektivněji?
1) Stanovte si cíl

Zdroj: Pixabay
Je důležité, abyste si byli vědomi toho, proč věci kolem sebe chcete omezit. Když si na to odpovíte, položte si další otázku „a proč“? Po další odpovědi opět „a proč“? atd. Výsledkem tohoto vnitřního zkoumání by mělo být to, že chcete být v životě více šťastní. Chcete mít například více času na své blízké, na svůj koníček, chcete napsat knihu, zkrátka více si užívat toho co vás baví, než být otrokem věcí a úklidu. A tento svůj cíl musíte mít pak stále na paměti. Pomůže vám ve chvílích bezradnosti 😉
2) Změňte úhel pohledu
Když dojde na přehodnocování věcí, člověk často přemýšlí nad tím CO VYŘADÍ. Celkem zázračně zní, když to otočíte. Přemýšlejte nad tím, CO SI PONECHÁTE. To zjistíte tak, že každou věc vezmete do ruky a vnímáte jak na vás působí. Jste z této věci nadšení? Dělá vám radost? Sluší vám? Potřebujete ji k životu? Těší vás tu věc mít? Dělá vám dobře se na ni dívat? Nebo je vám k ničemu, nepotřebujete ji, necítíte se v ní dobře, máte ji jen proto, že to byl dárek od blízké osoby nebo by se třeba někdy možná mohla ještě na něco hodit?
3) Postupujte podle kategorií
Marie Kondo vymyslela systém třídění podle kategorií dle druhu předmětu. Jeví se to efektivnější než třídění např. po místnostech a já s tím plně souhlasím. Takže princip je ten, že nanosíte na jednu hromadu všechny věci z jedné kategorie a pak je třídíte naráz. Pořadí kategorií je vhodné dodržet. Jsou totiž řazeny od nejméně náročné po nejvíce, co se rozhodování týká. Proto jsou např. upomínkové předměty až na konci seznamu a měly by se třídit jako poslední. Protože v průběhu třídění méně náročných kategorií se vám pak i ta poslední zvládne mnohem lépe a rychleji a nezaseknete se na nějaké nostalgii apod.
Samozřejmě každý člověk je jiný a může se vám stát (jako mně), že milujete např. knihy a víte, že jejich třídění pro vás bude více náročné. Pak osobně doporučuji si kategorii posunout do zadní části. Níže uvádím doporučené pořadí kategorií dle Marie Kondo A – E (kategorii F jsem doplnila sama).
A) Oblečení
1. Vršky (košile, svetry, trička…)
2. Dolní kusy (kalhoty, sukně, kraťasy…)
3. Ramínkové oblečení (saka, kabáty, obleky…)
4. Ponožky
5. Spodní prádlo
6. Kabelky
7. Doplňky (šátky, pásky, čepice…)
8. Oblečení pro zvláštní příležitost (plavky, uniformy…)
9. Boty
B) Knihy
1. Obecné knihy (knihy, které čteme pro radost)
2. Praktické, odborné (příručky, kuchařky)
3. Vizuální (s fotografiemi)
4. Časopisy
C) Papíry – ponechat si pouze tyto kategorie:
1. Momentálně používané
2. Potřebné po určitý čas (návody, záruční listy, bankovní výpisy)
3. Nutné uchovávat navždy (pojistky, smlouvy, rodný list, vysvědčení…)
D) Rozmanité drobnosti
1. CD, DVD
2. Výrobky péče o pleť
3. Líčidla
4. Doplňky (vlasové ozdoby, šperky…)
5. Doklady (pas, kreditky, slevové karty…)
6. Elektrické přístroje a příslušenství (fotoaparáty, el. kabely, vše co souvisí s elektřinou, baterie a nabíječky)
7. Vybavení domácnosti (psací potřeby, šití…)
8. Zásoby pro chod domácnosti (určené k spotřebě jako např. léky, čistící prostředky, papírové kapesníky…)
9. Kuchyňské zboží (nádobí)
10. Zásoby potravin
11. Ostatní (krabice, obaly od přístrojů…)
E) Suvenýry a sentimentální předměty
1. Fotografie
2. Dopisy
3. Dárky
4. Věci z dětství
F) Digitální data
1. Hry
2. Programy
3. Hudba
4. Filmy
5. Dokumenty
6. Fotografie a videa
7. Pracovní
8. Sociální sítě (data v nich, skupiny i „přátelé)
4) Zachovejte si soukromí
I když to budete myslet dobře, je lepší, když vaše vyřazené věci nebudete ukazovat rodinným příslušníkům, zejména rodičům. Pak se totiž snadno může stát, že spoustu vyřazených věcí zase vybalí a budou je „zachraňovat“ z nesprávných důvodů.
5) Pracujte v klidu
Bude vhodné, když si na třídění vyhradíte celý den, a to již od ranních hodin, a budete třídit soustředěně, bez rušivých prvků jako je např. přítomnost dalších lidí, hrající hudba či dokonce televize. A nemyslete si, někdy vám to opravdu vezme celý den času. Já např. jsem třídila šatník 13 hodin a dokumenty jeden den 13 hodin a druhý den ještě asi 4 hodiny 😀
6) Naučte se něčeho vzdát
Když se nedokážete vzdát něčeho, co vám nepřináší radost, bývá to zejména ze dvou důvodů:
- lpíte na minulosti (sentimentální věci, památky na jistou dobu, člověka apod.)
- máte obavy z budoucnosti (ale to by se mohlo jednou hodit…)
Pak je vhodné se zeptat:
- Kdy a proč jste si danou věc pořídili?
- Udělalo vám tehdy pořízení této věci radost?
- Dělá vám tato věc radost i v téhle době?
- Pořídili byste si tuhle věc dnes znovu?
- Když u vás tato věc akorát zahálí někde ve skříni, nebyla by více užitečná někomu jinému, kdo by ji využil?
- Je pro vás tahle věc opravdu tak důležitá, když jste si už ani nepamatovali, že ji máte?
- Nepůsobí vám tahle věc zbytečnou bolest na duši tím, že si ji necháváte jako připomínku z minulosti?
Pokud vám tahle věc udělala radost v minulosti, ale dnes ji nepotřebujete, ani z ní nemáte radost, ale jen „nostalgické“ pocity nebo dokonce i bolest, pak tato věc již svou roli v minulosti splnila a měli byste jí za to poděkovat, rozloučit se s ní a soustředit se na přítomnost.
V případě, že si nejste jisti, zda se něčeho dokážete vzdát, můžete to prozatím dát někam stranou do krabice a po nějaké době (např. 2 měsících) zhodnotit, zda jste tuto věc potřebovali, zda vám chyběla. A rozloučit se s ní o něco později. Ale je nutno také podotknout, že tímto krokem riskujete to, že věc jen přesunete, ale stejně vám nakonec zůstane doma, případně na ni i zapomenete a objevíte ji až při stěhování apod.
TIP: Zajímavá je také myšlenka (z knihy Méně je více – Joshua Becker), že když se něčeho špatně vzdáváte, můžete si to uchovat tak, že si to vyfotíte a fotku si ponecháte. Potom nepřijdete o tu vzpomínku, i když předmět již fyzicky nemáte.
DŮLEŽITÉ 2 FÁZE TŘÍDĚNÍ
1) rozdělit věci na ty, které si ponecháte a na ty, které půjdou pryč
2) teprve poté se zabývat věcmi, které půjdou pryč a jak s nimi naložíte – viz níže.
Kdybyste totiž již při třídění přemýšleli nad tím, co s vyřazenými věcmi provedete, mohlo by vás to zcela odvést od původního cíle, zdržovalo by to, a také byste mohli propadnout bezradnosti a ztratit motivaci.
Rozdělení vyřazených věcí
Osobně jsem se k tomuto problému postavila tak, že si u vyřazené věci položím tyto otázky v tomto pořadí:
- Je tato věc dnes, nebo bude v budoucnu, hodnotná? Má smysl si ji ponechat jako finanční investici? To platí např. pro šperky, starožitnosti a retro věci. Pak ji uskladním mimo běžné vybavení domácnosti.
- Je věc v tak dobrém stavu, že ji zvládnu prodat? Pak se o to mohu pokusit. Když se mi to nepodaří, mohu ji zařadit do dalšího bodu.
- Je věc v tak dobrém stavu, že může někomu být užitečná či udělat radost? Pak ji mohu darovat. A ještě si mohu stanovit co půjde hned na charitu a co nabídnu např. konkrétním přátelům, spolkům…
- Z věcí, které do výše uvedeného nespadají a jsou na vyhození jsou věci do tříditelného odpadu? Pak se samozřejmě ještě pokusím vytřídit maximum (zejména plasty, sklo, papír, nebezpečný odpad…).
- A teprve zbytek půjde vyhodit do komunálního odpadu.
POŘIZOVÁNÍ VĚCÍ
Další kapitolou samo o sobě je pořizování věcí. Spousta lidí podléhá nátlaku v módních trendech, reklamách, akčních nabídkách nebo výprodejích. Od tohoto je nutné se oprostit. Uvědomte si, že vše je jen o penězích. I tyto taktiky mají jen za cíl navýšit spotřební chování zákazníků a vydělat. To není ale dobré ani pro vaši peněženku, ani pro další zahlcení vaší domácnosti nepotřebnými věcmi, ale hlavně ani pro planetu (zbytečná produkce i odpad).
Důležité tedy je zhodnotit si, jestli danou věc opravdu potřebujete, neobejdete se bez ní a také do jaké míry ji využijete.
Cena za 1 použití

Zdroj: Pixabay
V knize Méně mít, více žít je velmi hezká pasáž o tom, kolik nás stojí použití věci. Tato praktika vám ukáže nejen to, zda věci u vás doma mají své využití, ale také vám může být užitečná při rozhodování o koupi věci nové. Když se nad tím zamyslíte do hloubky, dojdete k velice zajímavým závěrům.
Obecně a logicky platí, že čím častěji věc používáte, tím je cena za její použití nižší (a její využití efektivnější).
Cena za použití = pořizovací cena předmětu : počet použití
Příklad 1. Efektivní nákup
Koupíte si nové kalhoty za 600 Kč. Nosíte je 3x týdně. Po jednom roce nošení (52 týdnů) je cena za jedno použití cca 3,80 Kč. Po 2 letech je to již jen 1,90 Kč. Po 5 letech (když se toho kalhoty dožijí) je to již jen 0,25 Kč.
Příklad 2. Neefektivní nákup
Koupíte si domů laserovou tiskárnu za 4.000 Kč. Zláká vás informace výrobce, že náklady na výtisk jedné strany A4 přijdou na 1,50 Kč. Jenže vy moc netisknete. S bídou vytisknete 2 strany A4 za měsíc. Při ročním používání vás stojí jedna strana 166 + 1,50 Kč. Po 2 letech je to stále ještě hodně – 83 + 1,50 Kč za stranu. A to nedej bůh, aby se tiskárna zrovna po uplynutí záruky neopravitelně rozbila (jak je to v dnešní spotřební době bohužel stále i možné). To už by se vám vyplatilo si tisk donést do tiskárny a nechat si udělat výtisk např. za 3 Kč / stranu.
TIP PRO ŠATNÍK
Při eliminaci šatníku nebo pořizování nového oblečení je dobré myslet na to, abyste měli věci mezi sebou dobře kombinovatelné. Jak stylově, tak barevně. Potom vám stačí mít v šatníku málo oblečení a přesto už nebudete říkat, že „nemáte co na sebe“. 😉
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Možná vás to zatím nenapadlo, ale i vliv sociálních sítí je fajn minimalizovat. Je třeba si uvědomit, že lidé tam dávají zpravidla jen to nejlepší ze svého života. Málokdo se tam svěřuje se svými starostmi a ukazuje své špatné stránky. To může být pro vás i frustrující, protože to vzbuzuje pocit, že všichni se mají pohodově a žijí úžasné životy, jen vy ne…
Tento způsob života je ostatně dost zvláštní – všichni kolem ví co děláte, kde jste byli apod. Ale s málokým se sejdete i osobně abyste si o tom povyprávěli.
Víc než na prožitek z dané chvíle, např. výletu, se pak i často soustředíte spíše na to, abyste nafotili co nejlepší fotky, které můžete sdílet.
Pro větší životní pohodu je potřeba méně předstírat nebo se chlubit a víc si užívat okamžité momenty.
KDYŽ SE NEDAŘÍ
Pamatujte, že cílem minimalismu není všeho se vzdát a žít jako žebrák. I když ano, existují i takoví borci, kteří dokáží žít jen s tolika věcmi, které se jim vejdou do jednoho kufru a před nimi smekám! Ale obecně jde hlavně o to zbavit se nepotřebných věcí, případně i věcí, které vaši duši zatěžují různými křivdami z minulosti apod. a mít víc času na přítomnost a užívání života. Míra už je na každém z nás. I když se vám nezadaří zbavit se věcí hned napoprvé, nemějte z toho špatný pocit. Za čas to můžete zkusit znovu. A jestli milujete knihy, nechte si klidně knihovnu přes celou zeď obýváku a minimalizujte v jiných oblastech 😉
V článku bylo použito několik informací z níže uvedených knih. Pokud vás tato tematika zaujala, mohu zejména první dvě plně doporučit k zakoupení a přečtení jako celku.
Marie Kondo – Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy
Klára Haunerová – Méně mít, více žít
Joshua Becker – Méně je více
A pokud chcete inspiraci na minimalistický přístup i mimo výše uvedená témata, můžete přečíst také můj článek Jak zachraňuji svět.