Pomozme lišce být liškou a nestát se kožichem…

AKTUALIZACE: PODAŘILO SE! Dne 7.6.2017 byl poslaneckou sněmovnou schválen zákaz kožešinových farem v ČR s platností od ledna 2019. Dne 20.7.2017 stejné znění schválil senát a dne 1.8.2017 byl zákon podepsán prezidentem. Je tedy platný a není již třeba podepisovat petice a podnikat další kroky 🙂 Nicméně není zakázán dovoz ani prodej pravých kožešin v ČR, tedy i přesto si prosím článek přečtěte a nepodporujte při nákupu ani utrpení zvířat v zahraničí 😉

Zdroj: Pixabay

Jako malá jsem milovala kožíšky. Doma jsme měli několik kůží z koček, které nám umřely, na hraní jsem měla i „maňáska“ z ondatry a časem jsem si i kožich koupila (ne nový, ale pravý ano). Milovala jsem zvířátka, tak i jejich kožíšky. A tenkrát mě ani ve snu nenapadlo, že to je vlastně MRTVÉ zvířátko. Když už mi to došlo, měla jsem za to, že se kožichy dělají z mrtvých zvířat z přírody. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, kolik se za tím skrývá utrpení nevinných zvířat uměle pěstovaných na farmách pouze pro jejich kožešinu! 🙁

Ne každý ví nebo vědět chce…

V dnešní době se o této problematice docela dost mluví, ale věřím, že existuje část lidí, ke kterým se tyto informace nedostaly a nejsou si jich vědomi ani ve chvíli, když si kožich kupují. Navíc nejde jen o kožich jako takový ale i o různé doplňky jako třeba čepice, límce, lemování rukávů nebo bot…

A další část lidí, která tuto problematiku dobře zná, a přesto tyto výrobky kupuje, musí být z kamene. Lidé absolutně bez citu, bez schopnosti vcítit se do utrpení a krátkého a nepřirozeného života zvířat.

Pak jsou ještě lidé, kteří kožichy nekupují z vlastní vůle sami o sobě, nebo ti, kteří je přestali kupovat po zjištění těchto krutých skutečností.

Tento článek nebude tolik o textu, ale spíše o vložených videích. V nich nejlépe problematiku poznáte, pochopíte a lépe se do problému vcítíte. A doporučuji videa opravdu shlédnout celá.

Vše zde uvedené se týká farem v ČR v horizontu několika posledních let. Nedělám si iluze o tom, že je to v zahraničí lepší (krom zemí, kde je chov kožešinových zvířat zakázán). A ani nechci tvrdit, že se v ČR nenajdou některé farmy s trochu lepším životním komfortem zvířat (nebo to alespoň plánují zavést v dalších letech). ALE! Chov zvířat POUZE za účelem získání jejich kožichu pochopit ani uznat nemohu! Je primitivní, zbytečný a je jen a jen o penězích u farem a o egu u kupujících.

Chápu, ale nesouhlasím…

Dokážu pochopit, že kdysi se na to nahlíželo jinak, nebo se o tom moc nevědělo… Podnikatelé založili nějakou živnost a nyní jim hrozí, že díky zákazu ze strany vlády (o čemž se nyní jedná) o ni přijdou a tím i o finance, které do farmy vložili, i o případné budoucí zisky. Toto pochopit dovedu a byla bych pro, aby se jim ukončení farmy nějakým způsobem kompenzovalo ze strany státu nebo se jim nabídlo podnikání v něčem jiném v rámci jejich prostor.

No není krásná živá? 🙂 Zdroj: Pixabay

Rozhodně ale nemohu souhlasit s tím, že se případně farmy zachovají i nadále s tím, že se ZLEPŠÍ ŽIVOTNÍ POHODLÍ zvířat! I kdyby zvířata žila v luxusu (nebo dokonce i v přírodě), stále je to absolutní zvrácenost, zbytečnost a nesmyslná smrt v ani ne roce jejich života – jen kvůli srsti. Naprosto odlišná situace je například u králíků, ovcí, krav apod., kde se prvotně zpracovává maso a když už, tak zpracovat i kožešinu a kůži je v pořádku a naopak efektivní (problematiku chovu těchto zvířat rozeberu jindy).

Spousta majitelů kožešinových farem se již dlouho ohání tím, že se ke zvířatům chovají vhodně a v souladu s platnou legislativou (což kupodivu potvrzují i veterinární kontroly – zajímavé)… No a? I kdyby to byla pravda, kde je napsáno, že nějaká legislativa (nebo něco co přijde „vhodné“ chovateli) je zvířatům přirozené, příjemné a bezbolestné? Ať se chovatelé nebo veterináři zavřou na týden místo těch zvířat a vyzkouší si legislativu…

VIDEA

Kožešinové farmy aneb žila byla krásná liška
Videoklip nové kampaně spolku OBRAZ – obránci zvířat za zákaz kožešinových farem v České republice, obsahující nové záběry z osmi českých farem. (pozn: záběry z let 2013 a 2014) Délka videa: 4:52 min.

Zřejmě po zveřejnění videa výše se (i mediálně) ohradil majitel jedné kožešinové farmy a obvinil spolek z různých výmyslů a naaranžovaných záběrů. Je moc fajn, že mu jeho obvinění dokázali vyvrátit a potvrdit tím nejen původní skutečnosti, ale i poukázat na nečestné jednání majitele farmy – viz:
OBRAZ vyvrací obvinění a fabulace majitele farmy ve Vítějevsi
Majitel kožešinové farmy ve Vítějevsi, pan František Ducháček, vznesl několik obvinění dotýkajících se kampaně za zákaz kožešinových farem a zveřejněných záběrů z jeho farmy. Spolek OBRAZ – Obránci zvířat nyní zveřejnil video, které tato obvinění jedno po druhém vyvrací. Délka videa: 4:21 min.

Kožešinové farmy – nové záběry 2015
Po zveřejnění záběrů z českých kožešinových farem v březnu 2015 provedla veterinární správa sérii mimořádných kontrol. Spolek OBRAZ zveřejňuje nové záběry, které byly pořízeny v letošním roce po této mimořádné kontrolní akci. Podívejte se a posuďte sami, zda se něco změnilo. Délka videa: 5:08 min.

Zabíjení norků na kožešinových farmách v ČR
Zabíjení norků na kožešinové farmě ve Vítějevsi. Pravost záběrů potvrdil sám majitel v pořadu 168 hodin. (rok 2017) Délka videa: 4:27 min.

Zabíjení lišek na kožešinových farmách v ČR
Zabíjení lišek na kožešinových farmách ve Vítějevsi a Bruzovicích. Pravost záběrů potvrdili sami chovatelé v pořadu 168 hodin. (rok 2017) Délka videa: 3:59 min.

Kožešinové farmy
Zajímavá čísla a statistiky – starší video z roku 2012, všechny údaje nemusí odpovídat dnešku. Délka videa: 2:45 min.

A také něco hezkého

Shlédněte a posuďte sami – opravdu je liška jen „kus kožichu“?
Cituji část textu autora u videa: „Ale proč to vlastně všechno píšu? Nuže proto, že kdyby Vixey neměla takové štěstí, obarvila by zem i její krev. Naštěstí alespoň ona je tomu ušetřena a já v souvislosti s tím vytvořil nové video. Video o tom, co by nikdy nezažila a nepoznala, pokud by zůstala na farmě svému původnímu účelu. Výčet takových věcí je skutečně dlouhý, a zde můžete vidět alespoň několik těch radostí i strastí naší Vixey. Doufám, že vám toto video po mých slovech alespoň částečně zvedne náladu.“ Délka videa: 11:00 min. (Video je rozděleno do několika pojmenovaných fází…)

Názory vlivných

Doporučuji vám shlédnout i zmíněné video z pořadu 168 hodin (prvních cca 8 minut), kde najdete další zajímavé názory osobností i absurdní argumenty těch, kteří farmy podporují. Mj. paní poslankyně Olga Havlová (Úsvit-NK) říká „Nemůžeme být papežtější než papež a zakázat mu to, pokud je ještě odbyt na to a pokud bude poptávka, je potřeba těm lidem to umožnit.“ A jak může provozovat farmu někdo, kdo srovnává život v ní s životem zvířat v ZOO? No udělejte si obrázek sami.

Věděli jste, že na výrobu 1 kožichu o velikosti 38 (M) je třeba zabít 18 lišek nebo 55 norků?

Shlédli jste poctivě všechna videa a přesto to s vámi nehnulo?
A co takhle vytvořit nové farmy v ČR a zavřít do nich psy a kočky.. Proč ne? Mají krásné kožíšky. Mají stejné city a dokáží si vypěstovat stejnou citovou vazbu k člověku jako liška nebo norek. Tak proč v nich dělat rozdíly? Proč si pes zaslouží více vaší lásky a milosti než liška? Jen proto, že vám někdo řekl, že „tak to prostě je“?

Pořád nic?
Tak se na to zkuste podívat takto: Vemte si, že si nás lidi někdo vybere, protože máme krásné vlasy a kůži a chce ji zužitkovat. Zavře nás do malých klecí s drátěnou podlahou, nu dobrá, asi nám dá i najíst a napít, abychom měli vlasy kvalitní, ale nikdy nás nepustí ven, na trávu, do lesa, k vodě, k jinému člověku, k rodině, ani nedostanete možnost si ji založit.. A když nám vlasy dostatečně narostou (ještě v dětském věku), zabijí nás způsobem v souladu s legislativou… Tak při nejlepším nás udusí plynem a v nejhorším nám narvou do pusy a zadku tyče s elektřinou. Bude vám to příjemné? Budete vše chápat, ničemu se nebránit, nedoufat v záchranu, nebudete trpět a žít v neustálém strachu co přijde? Zamyslete se.

Jak omezit riziko:
  • NEKUPUJTE nic, co obsahuje prvky pravé kožešiny, tedy ani v minimálním množství.
  • Pokud si nejste jisti, ubezpečte se u prodavače, že se o pravou kožešinu nejedná.
  • Nemůžete-li si pravou kožešinu odpustit, kupujte alespoň výrobky ze zvířat, která nejsou chována „jen“ kvůli kožešině, ale pěstují se hlavně na maso a kožešina je zpracována jako druhotná surovina.
Jak mohu sám pomoci:
  • Sdílejte tento článek, tyto informace.
  • Informujte o skutečnostech své blízké, přátele i děti (děti ohleduplně).
  • Projevte nesouhlas s kožešinovými farmami například podpisem některé petice pro jejich zákaz.
  • Blíží se závěrečné hlasování o zákazu kožešinových farem v ČR poslaneckou sněmovnou (mělo by proběhnout 7.6.2017). Oslovte poslance, kteří nesouhlasí se zrušením farem, napište jim email s žádostí o podporu zákazu. A požádejte je, případně i ty, kteří pro zákaz hlasovali, aby neprotahovali ukončení farem na rok 2023 jak mají v plánu, ale aby odhlasovali ukončení již k roku 2019 (farmy dostanou nemalé finanční odškodnění tak jako tak). Kontakty, i to, jak který poslanec hlasoval se dozvíte na této stránce, kdy přes rozšířenou volbu můžete vybrat všechny poslance v jakémkoliv kraji.
  • Pokud potkáte někoho, kdo má na sobě evidentně pravou kožešinu, pokuste se ho ve slušnosti upozornit na to, co za tím stojí.
  • Můžete propagovat náhražky – umělé kožešiny.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 5 Průměrná známka: 2.2]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 6953 - z toho dnes: 2

Mohlo by se vám líbit...