Víte co je „množírna psů“?

Chcete si pořídit pejska… Zvážili jste všechna pro a proti, posoudili jste si, zda se u vás bude mít zvířátko dobře a nyní již zbývá rozhodnout jakou rasu, a zejména ODKUD jej pořídit.

V tomto článku se zaměřím na téma velmi důležité a závažné a bohužel v dnešní době velmi časté. A to jsou „MNOŽÍRNY PSŮ“ – nicméně se tato problematika týká i jiných druhů zvířat.

O čem je řeč?

Jako první věc bych použila přirovnání. Věřím tomu, že spousta z vás, kteří již znáte problematiku kožešinových farem se zcela dobrovolně vzdala toho, kupovat jakékoliv výrobky z přírodní kožešiny (zejména norků a lišek), a to proto, abyste tento průmysl nijak nepodporovali, stávající kožešinové farmy ukončily svou činnost a další již nevznikaly. Protože, když není poptávka, zmizí i nabídka. A toto je nejlepší způsob jak s něčím skoncovat. Nepodporovat to svou „poptávkou“. Tím zajistíte, že i kdyby byla činnost zakázána a obcházena nějakým nelegálním způsobem, tímto to opravdu skončí. Tedy toto je jediné jisté řešení.

Množírna psů

Zdroj: Youtube (OBRAZ)

A nyní – pokud byste věděli, že psi a feny jsou drženi v otřesných životních podmínkách, žijí v klecích nebo kotcích s drátěnou podlahou, jsou zanedbaní, nemocní, zranění, válejí se ve vlastních výkalech, jsou pářeni i v rámci příbuzenského vztahu bez ohledu na genetické dispozice či vrozené vady, dostávají k jídlu bůh ví co, nemají žádnou péči, lásku, vycházky, nic…! Koupili byste si od takové fenky štěňátko? Možná i namítnete – NO JISTĚ ŽE ANO, PŘECI HO NENECHÁM V TAKOVÝCH PODMÍNKÁCH A „ZACHRÁNÍM HO“! Hmmm, to je velice pochopitelný a ušlechtilý argument. ALE uvědomujete si, co tím způsobíte??? Chápete, že tím, že si skutečně štěňátko od takového chovatele koupíte, sice zachráníte jeden kus, ale jeho rodiče a další vrhy budou opět žít ve stejných podmínkách? Protože proč by chovatel s takovýmto chovem přestával, když má odbyt? Když se jeho štěňata kupují a on dál a dál vydělává na jejich utrpení?

POZOR: a tím nemyslím registrované, poctivé chovatelské stanice, které pečují o svá zvířata i mláďata s láskou a také je zajímá komu je následně prodají, ale podnikatele či „podnikavce“, kteří množí nejžádanější rasy a využívají toho, že zájemcům nejde o výstavy a rádi tak „ušetří“ za pořízení zvířátka tzv. bez PP (průkazu původu). Nemají ke zvířatům osobní vztah, berou je jen jako továrnu na štěňata (koťata a jiná zvířata).

Jak to řešit?

Je to velice kruté a smutné a utrhne vám to možná srdce, budete pak doma plakat s výčitkami, ale JEDINÉ MOŽNÉ ŘEŠENÍ JE NEKOUPIT! Jediná možnost je skutečně jen ta, že si zvířátko od množitele nekoupíte a hlavně budete apelovat co nejvíce na své okolí a informovat co nejvíce lidí o této problematice – aby se zachovali stejně. Pokud od takového chovatele nikdo zvířátka nekoupí, přestane mít motivaci nadále množit, protože z toho bude mít jen starosti, náklady a žádný zisk. Tedy s tím přestane. Jiná možnost není. A že by pomohla veterinární správa? No v dnešní době si tím moc jistá nejsem – když byli veterináři na straně kožešinových farem s odůvodněním, že prý vše probíhá v souladu s legislativou… 🙁 Množírnu nicméně můžete nahlásit zde, pokud na nějakou natrefíte: OBRAZ – nahlásit množírnu.

Také můžete podepsat PETICI proti množení.

Jsou „množírny“ opravdu tak strašné?

Nezdá se vám to že? Vždyť jste tam byli, viděli jste dům, zahradu, ukázali vám fenku, štěňátka běhala po zahradě… Ale jste si 100% jisti tím, že ona fenka byla skutečná matka štěňátek? Jste si jisti, že ona štěňátka nebyla na zahradě jen dnes, když jste se přijeli podívat? I takové případy se bohužel stávají. Někdy je snadnější pojmout podezření, a to, když vás k nim domů vůbec nepustí, štěňátko vám přivezou ukázat někam na půli cesty atd., ale zpravidla znají „ty tahy“, argumenty a výmluvy, jak vás přesvědčit. Ovšem pokud vám nepředloží průkaz původu zvířete a kupní smlouvu, nemusíte jim věřit vůbec nic.

Myslím, že než rozepisovat další detaily, bude pro vás užitečnější shlédnout několik krátkých videí na toto téma.

Dárek z množírny – Délka videa: 0:40 min.

MNOŽÍRNY – Kruté továrny na sny … – Délka videa: 5:47 min.
toto video je informativně dosti hodnotné

Množírna v Polsku – Délka videa: 2:47 min.
i z Polska se vozí pejsci k nám do prodeje

Pokud raději čtete, moc hezky je to shrnuto například zde: Velký kšeft bez papírů

A další odkazy na články najdete níže.

Kde tedy hledat?

Než se rozhodnete pořídit zvířátko jinde (hlavně u OVĚŘENÝCH chovatelských stanic a zvířátka výhradně s PP – pokud trváte na konkrétní rase), navštivte několik útulků ve vašem okolí (nebo na internetu – například na PESWEB – psi k adopci), třeba tam najdete zvířátko, které si zamilujete a pokud to opravdu s nevinným tvorečkem myslíte jen dobře, uděláte dobrý skutek a získáte vděčného a láskyplného druha. Jistě doporučuji si od pracovníků útulku dobře zjistit povahu zvířátka (plaché, živé, dožadující se více vašeho času apod.). Pravděpodobně za zvířátko také něco menšího zaplatíte, ale je to pochopitelné (náklady na kastraci, odčervení, provoz útulku apod.), a útulek bude mít jistotu, že když za zvíře platíte, myslíte to s ním vážně.

Pokud trváte na konkrétní rase, obracejte se prosím výhradně na chovatelské stanice daného plemena. Hledejte ideálně ve svém okolí, abyste neměli problém jet stanici osobně navštívit, třeba i vícekrát a vidět na vlastní oči kde a s jakou péčí jsou zvířata chovaná. Dobrá chovatelská stanice bude lustrovat i vás, aby věděli, že štěňátka jdou do dobrých rukou (bez ohledu na to, že dostanou zaplaceno), někdy mají i zájem podívat se k vám. Prodej probíhá výhradně na základě kupní smlouvy a záruky. Ve smlouvě zpravidla je i to, že pokud byste chtěli dát zvířátko pryč, musíte ho nejdříve nabídnout zpět jim. Pokud z nějakého důvodu mají zvířátka nevhodná k chovu (a tento důvod vám jistě sdělí), zpravidla je dávají kastrované nebo ve smlouvě kastraci podmiňují. I takovéto věci vám ukáží na poctivé a dobré chovatele. Proto opravdu důkladně vše prozkoumejte, protože pouze registrace chovatelské stanice nemusí vždy znamenat i kvalitu a péči – viz video.

Množírna psů: Průkaz původu přímo ze stodoly – Délka videa: 3:02 min.

Další možností samozřejmě ještě je, že si vezmete ZDARMA štěňátko od souseda, protože byl tak nezodpovědný a nenechal svou fenu vykastrovat a zatoulaný pes si dokázal hravě poradit s pletivem… Vím, že jsou lidé, kteří nenechají vykastrovat zvíře ať již z důvodu finančního, pohodlnosti nebo nesmyslného přesvědčení o tom, že to není zdravé, nebo že zvíře by mělo mít „tu radost“ nebo povinnost aspoň jednou mít mláďata. To se týká i koček chovaných venku. Otázka je, do jaké míry podporovat takového souseda, kterému se tohle děje opakovaně každý rok a potom obtěžuje své známé tím, že nabízí nechtěná mláďata zdarma, a často je odebírá od matky příliš brzo, otec neznámý, tak bůh ví co z toho vyroste… A lidé si často vezmou štěně či kotě jen proto, že ho mají zdarma, nebo i že mu pomůžou, ale nemají vyřešené otázky toho, zda zvíře vůbec chtějí, mají na něj čas, nervy a peníze, zajistí mu jeho životní potřeby atd. Bohužel ne zřídka se po čase takové zvířátko stane přítěží a skončí někde na ulici nebo v útulku 🙁

Přeji vám dobrý výběr a věřím, že dobrý bude, pokud mu budete věnovat alespoň tolik času, kolik věnujete výběru novému telefonu, TV či autu, nicméně stále myslete na to, že zvířátko je živý tvor a ne spotřební zboží, které za dva roky vyměníte proto, že vyjde z módy, onemocní, nebo vás „jen“ přestane bavit nebo začne obtěžovat svými nároky.

Jak omezit riziko:
  • Věnujte výběru prodávajícího opravdu hodně času a péče.
  • Prověřte si jméno prodávajícího a telefon na internetu, ale mějte na paměti, že pokud vám neukáže OP, pak jméno i telefon může snadno změnit.
  • Při koupi zvířete požadujte kupní smlouvu s kopií OP prodávajícího.
  • Trvejte na návštěvě chovatele u něj doma a prohlídce všech chovných zvířat (a jistě to nebude jen 1 pár).
  • Neberte si mládě, pokud je podezřele malé, musí být u matky minimálně 2,5 měsíce, ideálně i 3 (kočky, psi), jinak riskujete jeho brzký úhyn.
  • Kupujte zvířátka s průkazem původu PP (ušetříte spoustu starostí a často i peněz za dodatečnou léčbu nemocných zvířat z množíren).
  • I chovatelskou stanici si ověřte – osobně, recenzemi apod..
  • Pokud je to jen trošku možné, vezměte si raději zvířátko z útulku (je vděčné, vidíte ho zpravidla již dospělé, tedy nejste překvapeni tím, „co z něj vyroste“, znáte jeho klady a zápory od pracovníků útulku, je kastrované, odčervené atd.).
  • NEKUPUJTE zvířátko od množitelů, byť je sebehezčí a nebo naopak sebeubožejší, jen tím podpoříte jejich další fungování a množení.
  • NEKUPUJTE zvířátko ve Zverimexech, i tam berou „zboží“ od množitelů.
Jak mohu sám pomoci:
  • Sdílejte tento článek, tyto informace.
  • Informujte o skutečnostech své blízké, přátele, známé.
  • Pokud vám někdo bude nabízet zvíře, které není z chovné stanice, nemá PP, ani vám k němu nechtějí dát kupní smlouvu, pak doporučuji jej přijmout pouze za předpokladu, že vám ho dají ZDARMA. V žádném případě za takové zvíře nikomu neplaťte, jinak jeho činnost jen podpoříte nadále.
  • Osobně doporučuji za takové zvíře neplatit ani minimum – náklady na očkování či odčervení – pokud se někomu narodila štěňata nechtěně, je to jeho zodpovědnost, měl si zajistit kastraci nebo zvíře ohlídat, aby se to nestalo. Ať se poučí a věc neopakuje.
  • Projevte nesouhlas s množírnami například podpisem petice.
  • Pokud se setkáte s „množitelem“, nahlašte jej OBRAZ – nahlásit množírnu
  • Možná by stálo za úvahu kontaktovat i státní veterinární správu a dát najevo nesouhlas s tím, co se děje a požadovat zpřísnění podmínek pro takové chovy nebo jejich zákaz (vyjma chovatelských stanic samozřejmě).

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 0 Průměrná známka: 0]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 8528 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...