Jak se zbavit nechtěných koťat?

Ačkoliv je tento článek psaný o kočkách a koťatech, může být přiměřeně vztažen na jakýkoliv druh zvířete v podobné situaci.

Rozhodli jste se pořídit si kočičku, kterou jste si dali k domku na zahradu, nebo ji máte v bytě a pouštíte ji na část dne ven? Krom blech a klíšťat se můžete těšit i na častou a ne malou nadílku koťátek. A počítejte s tím, že již 7 měsíční kočička může mít koťata. Pokud nejste množitelé, pak vám nechtěná koťátka dokáží přidělat hodně starostí. V tomto článku se podíváme na to, jak tomuto riziku zcela zamezit a nebo, pokud se již stane, jak ho vyřešit.

Jak zařídit, aby se koťata nenarodila
  1. Kočku si nepořizovat.
  2. Mít kočku zavřenou pouze v bytě nebo domě, aniž by mohla ven, a také nemít s ní v bytě nevykastrovaného kocoura.
  3. Pořídit od veterináře antikoncepční tabletky.
  4. Nechat kočičku vykastrovat.
Jak naložit s již narozenými nechtěnými koťaty
  • Když se rozhodnete nechat si je, rozroste se vaše kočičí rodina, zvednou se vám výdaje jak na stravu, tak případně na veterináře, a ve finále můžete počítat i s dalším množením koček – pokud včas nepřistoupíte k hromadné kastraci.
  • Na útulek dnes raději vůbec nespoléhejte, jsou přeplněné a často se potýkají s nedostatkem peněz na provoz.
  • Rozdáte je – podívejme se ne příliš příjemné pravdě do očí. Inzerátů na darování koťat je dnes neskutečná spousta. Ne každý o kočku stojí a ne každému přijde roztomilé zrovna vaše kotě. Udat koťátka je stále hůře proveditelné. Často si lidé i vezmou kotě jen z pocitu aby ho zachránili, ale už jim nedojde co vše to obnáší a koťátko po čase skončí na ulici, v popelnici nebo v útulku. Každopádně pokud už opravdu se vám podaří kotě někomu darovat, dodržujte minimální zákonnou dobu, po kterou má být kotě s matkou, což je alespoň 13 týdnů! A samozřejmě počítejte opět s náklady na stravu a veterináře a také s vaším časem věnovaným péči o ně.
  • Když už jsme u té ulice, opravdu není nijak správné ani fér zbavit se své zodpovědnosti, koťátka někam odvézt a vysadit a přidělat starosti zcela cizím lidem (i nám na zahradu před 2 lety nějaký dobrák vhodil dvě koťata – kocourky a myslel si, že když k nim dá tašku granulí, že to bude asi OK).

Kotě, Zdroj: Pixabay

  • Vyhodit koťata do popelnice nebo se jich chtít zbavit tak, že je zabijete (ať už utopením, střelením, praštěním o schody, či jakkoliv jinak) je považováno za týrání zvířat a dle zákona je to trestný čin, za nějž vám při jeho prokázání hrozí nejen tučná pokuta, ale i možné odnětí svobody na několik let.
  • Jediné možné „legální“ zabití je, když koťata odvezete k veterináři a on je uspí. Vyjde vás to asi na 30,- až 50,- Kč/kotě, ale co si budeme povídat, když to bude 5 koťat 2x do roka, tak do tří let dáte ty samé náklady jako byste dali za kastraci. A stále se jedná o zbytečnou smrt (byť údajně humánní).

Jak sami vidíte, je opravdu lépe to zařídit tak, aby se žádná koťata nenarodila a vy nemuseli vůbec starosti s nimi řešit. Navíc je absolutně nefér nechat kočku neustále prožívat těhotenství a porod, a pak ji ještě o její koťata připravit. Představte si, že byste byli na místě té kočky (nebo i koťat) vy. Pokud jste navíc žena (matka), snad se dokážete vžít do toho, jaké to musí být.

!Kastrace je v tomto případě nejlepším řešením, bohužel spousta lidí má vůči ní ještě předsudky, nebo mylné názory na základě dříve šířených fám. Velmi pěkně vysvětlené je to v článku 9 důvodů proč lidé nekastrují.

 

Proč to lidé (ne)dělají?

Když jsem se začala tímto problémem (topením koťat a odmítáním kastrace) zabývat, dostalo se mi převážně těchto námitek (pro zobrazení mého názoru k nim si prosím rozklikněte jednotlivé položky):

Je mi to jedno
Ale to by nemělo. Zvířátko byste si měl pořizovat po zralé úvaze a také ještě předtím domyslet co vše to bude obnášet. Tedy vezměte to prosím tak, že buď ponesete za své zvířátko plnou odpovědnost (a nejen za to, aby někomu nezpůsobilo škodu, ale také za to, aby se nekontrolovatelně nemnožilo) a budete k němu přistupovat s ohleduplností a láskou, nebo si prosím vás žádné zvířátko vůbec nepořizujte.
Soused to taky neřeší
No, tak pak je soused nezodpovědný hlupák a vy nemusíte být další v řadě. Vy buďte naopak ten zodpovědnější, a třeba si z vás nakonec soused i vezme příklad 😉
Dělalo se to tak vždycky
Kam bychom došli, kdybychom stále dělali vše tak, jak se to dělalo vždycky… Jak moc jsme rádi za spoustu věcí, že se dnes dělají úplně jinak. Např. ještě v mém dětství nebyly takové možnosti, dobře si pamatuji, že jsem vůbec neměla tušení (ani mamka, natož babi), že existuje nějaký veterinář, pokud vůbec tehdy nějaký takový „pro veřejnost“ existoval. Dnes je veterinář pomalu na každém rohu a jeho služby nemusí být vždy drahé.
Když je zabiji hned po narození, je to v pořádku
A jaký je v tom rozdíl, zda tak učiníte hned po narození nebo o dva týdny déle? Stále je to narozený, nevinný živý tvor a pokud ho budete topit bude se dusit úplně stejně bez ohledu na věk. Apropo, ne vždy koťata najdete hned po narození. Někdy je kočka schovává odděleně a k vám přivede až dospělejší…
Nebudu vyhazovat peníze za kastraci
Je třeba si uvědomit, že pořízení každého zvířátka stojí peníze, i kdybyste ho pořídili zadarmo. Náklady na jídlo, případně stelivo, potřebné vybavení, hračky, a často i veterinář. Samozřejmě za předpokladu, že vám na zvířátku záleží – jestli ne, vůbec si ho nepořizujte! A pokud máte zvířátko, které se pohybuje venku nebo máte více zvířátek různého pohlaví pospolu, je třeba zajistit, aby se nemohla nekontrolovaně množit a i s tímto výdajem je třeba počítat již před pořízením zvířátka. A když u jsme u toho, kadeřník vás kolikrát vyjde i na větší peníze, a navíc je to záležitost opakovaná, kdežto kastrace je výdaj jen jednorázový. Veterináři většinou dávají i slevu, pokud máte a necháte vykastrovat více koček (kocourů) najednou.
Kastrace není přirozená
Přijde vám proti přírodě kočku vykastrovat? Že nebude moct mít koťátka? Nebo že si kocourek nebude moct užít? A likvidovat nechtěná koťátka vám přijde přirozené? To není proti přírodě zabíjet něco, co je zdravé jen proto, že je vám to na obtíž? A pokud je to dle vás nepřirozené, proč používáte nepřirozený kondom nebo hormonální antikoncepci, abyste si užili, ale „bez následků“?
Kočka musí mít aspoň jednou koťata
Musí mít každá ženská aspoň jedno dítě? No možná si to opravdu někdo z vás myslí, ale je to mylná úvaha.
Jen ať si kocourek užije
Pokud bude kocourek vykastrovaný, nebude mít vůbec žádné sexuální chutě, tedy mu to bude naprosto jedno a nebude mít pocit, že mu snad něco chybí. Naopak, bude mnohem klidnější.
Mě se to netýká, mám kocoura
Velký omyl. Není fér, ba dá se říct, že je velice sobecká úvaha v tom, že nenesete zodpovědnost za koťata, která někde zařídil váš kocourek. Vy se sice z problémů dá se říci vyvléknete, ale jste příčinou problémů někoho jiného, kdo je v tom třeba i naprosto nevinně. Myslíte si že ne? Že přeci oni si měli nechat svou kočku vykastrovat? Jistě máte také pravdu. ALE! Ne vždy váš kocourek oplodní kočičku jiného majitele. Existuje spousta toulavých koček, které nikomu nepatří, ale jejichž koťata se z ničeho nic objeví někomu na zahradě a leckdy i zahradu odmítají opustit, a to jsou pak starosti, o které nikdo nestál a za které vůbec nemohl… A můžou se klidně obrátit i proti vám. Navíc kocourek se po kastraci nebude toulat, bude se držet víc doma a eliminujete tím i riziko například autonehody apod. 
Vždyť je to JEN kočka
Opravdu? Kočka je živý tvor (jako vy). Dokáže prožívat radost, vztek, smutek i bolest (jako vy). Kotě je naprosto nevinné stvoření, které chce žít a poznávat svět (jako vy, když jste byli malí). Navíc stále je to „matka a její dítě“. A je jedno, o jaký druh zvířete nebo lépe řečeno živého tvora se jedná. Co vy? Udělali byste to samé se svým nechtěným dítětem? A v roli ženy, matky, chtělo by se vám neustále prožívat těhotenství, porod a nakonec ještě o děti přicházet jen z vůle jiné živé bytosti, která by vás měla jako domácího mazlíčka? Vy jako člověk máte možnost používat antikoncepci, za kočku musíte prostě nést odpovědnost vy, a buď jí antikoncepci (od veterináře) pořídit, nebo ji nechat vykastrovat. A víte co? Pokud opravdu máte pocit, že „je to jen kočka“, vůbec si ji nepořizujte! A raději ani žádné jiné zvíře.

Pokud své venkovní kočky nevykastrujete, budou se množit i s toulavými kočkami a ty pak dále mezi sebou. Každá kočka může mít i 3x ročně 6 koťat a ty nijak regulovat nedokážete. O tom, že je to docela vážná hrozba hovoří například i tyto články:

Australané vybijí dva miliony koček
Přemnožený predátor hubí ptáky a šíří nemoci.
Za krmení toulavých koček pokuta až 200 tisíc

Zbraň v rukou souseda?

Možná jste si toho až dosud skutečně nebyli vědomi, ale jak již bylo zmíněno výše, zabíjení koťat je trestným činem. Pokud máte zodpovědné sousedy nebo „přátele“, mohli byste se někdy i divit. Protože jsem si nebyla zcela jistá, zeptala jsem se na to v poradně časopisu dTest, kdy mi odpověděli takto:

Ustanovení § 5 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, říká, že nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře a vypočítává zákonné důvody k usmrcení. Porušení tohoto ustanovení je přestupkem, za nějž může být pachateli uložena pokuta až do výše 500 000 Kč. Týrání zvířete je nadto trestným činem podle ustanovení § 302 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Víte-li o případu neoprávněného usmrcování zvířat, obraťte se s podnětem na orgány Krajské veterinární správy.
Poté jsem našla ještě jeden článek z roku 2016, kde bylo uvedeno toto:

Podle zákona na ochranu zvířat nesmí nikdo bez důvodu usmrtit zvíře. Mezi důvody mohou být například nemoc zvířete, ohrožení člověka nebo využití zvířete pro produkci potravin. Utracení zvířete smí být prováděno pouze veterinářem nebo pod jeho dohledem. Za nezákonné se považuje utopení, udušení, ubití, ubodání, zabití elektrickým proudem, utýrání hlady nebo podávání léků, které způsobí smrt. Zabití zvířete bere sice český právní řád jen jako přestupek, hrozí za něj ale pokuta ve výši 500 tisíc korun, za obzvlášť vážné utýrání už můžete být trestně stíhaní.

Není potřeba zbytečně množit kočky a psy. V útulcích jich čeká na nové páníčky až moc. Není lépe zvířátka z útulků odebírat než svou nezodpovědností dopustit, aby tam skončily další?…

Jak omezit riziko:
  • Když si pořizujete kočičky či kocourky ven, nechte je vykastrovat.
  • Pokud máte doma v bytě kočky i kocoury, nechte je vykastrovat – nebo alespoň kocoury.
  • Jestli máte kočičku na chov, můžete jí podávat antikoncepci (seženete u veterináře) – ale pozor, abyste se nestali množiteli!
  • Nechcete-li se tímto problémem zabývat vůbec (kastraci neschvalujete), pak si prosím kočičky na ven nepořizujte.
Jak mohu sám pomoci:
  • Sdílejte tento článek, tyto informace.
  • Informujte o skutečnostech své blízké, přátele, známé.
  • Pokud od někoho uslyšíte, že si pořídil kočičku, kocourka (nebo i fenku, psa na zahradu), zeptejte se ho na to, zda hodlá zvíře nechat vykastrovat a pokud ne, upozorněte ho na rizika.
  • Uvidíte-li někoho zabíjet mláďata (či starší zvířata), přečtěte si postup pro ohlášení týrání zvířete a podejte podnět například tímto formulářem.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 14 Průměrná známka: 3.9]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 16668 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...