Perla přání v perlorodce
Již před nějakou dobou jsem zahlédla tento dárek. Myslím, že zrovna nyní před Vánocemi není od věci se k němu vrátit. Jedná se o Perlu přání v perlorodce.
V inzerátu se dočtete například toto:
Sháníte dárek k narozeninám, anebo potřebujete vyžehlit nějaký průšvih? Překvapte svojí drahou polovičku touto originální perlou přání v perlorodce. Vaše žena bude naprosto ohromená a beze slov! Určitě to bude jeden z těch nejromantičtějších dárků, jaký kdy dostala. A co je tou největší zajímavostí? Jde o uměle odchovanou perlorodku, umístěnou v plechovce s mořskou vodou simulující její přirozené prostředí. A v ní se nachází perla přání. Žena si sama perlu vyřízne a vloží do přívěšku. Získá tak velice originální šperk, který může neustále nosit. Perla přání v sobě ukrývá i další tajemství, jelikož nikdy nevíte, v jaké barvě bude a přitom každá barva něco znamená. Perla vznikla ze zrnka písku a dorostla do velikosti 5 – 8 mm. Pozor! Než budete lasturku otevírat, nezapomeňte si něco přát! Vaše přání se vám zaručeně splní, protože v každé perlorodce jednu perlu určitě najdete. Dáreček plný tajemství, který je vhodný pro každou ženu – přítelkyni, manželku, kamarádku, dceru nebo babičku.
A právě z tohoto bych vypíchla konkrétní větu: Vaše žena bude naprosto ohromená a beze slov! Tak přesně tato věta naplno vystihuje můj pocit, jaký bych měla, kdybych něco takového jako dárek dostala. A věřte mi, že to opravdu vůbec nemyslím pozitivně! Nějak to nemůžu pochopit. Opravdu to někomu z vás dokáže udělat radost?
Snažila jsem se získat víc informací o tom, jak se vůbec perly loví nebo získávají (abych věděla, zda je ústřice v plechovce živá či mrtvá) a narazila jsem např. na tyto informace o umělém pěstování perel na perlových farmách. V tu chvíli jsem si vybavila stejný princip jako když se chovají dojnice pro mléko (ale o tom někdy příště). Ve finále jsem si řekla, že je přeci jedno, zda je ústřice v plechovce živá a zemře po vašem zásahu a nebo byla zabita už před tím. Jak může takovýto dárek někoho potěšit? A že by vám splnila přání, tomu snad dnes už nikdo nevěří – doufám…
Je mi naprosto jedno, zda se jedná o perlu pravou, levou nebo umělou a zda stojí 100,- nebo 1000,- Kč. Jde mi o to, jak se zachází s dalším živým tvorem jen za účelem nějakého zisku. 🙁
Přírodní perly vznikají, když se do ústřice dostane cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá podráždění, vůči kterému se ústřice brání tím, že vylučuje perleťovou hmotu, a ta se usazuje kolem cizího tělíska (tím se tvoří perla). U pěstovaných perel se cizí tělísko do ústřic vkládá uměle. Tvorba perly (a tím bohužel i podráždění ústřice) trvá 2-5 let. Po otevření ústřice zemře.
VIDEA, ZE KTERÝCH JE MI SPÍŠE SMUTNO
Perla přání v perlorodce. Délka videa 0:37 min.
Výroba perel v Číně. Délka videa 5:10 min.
I přesto, že tyto uměle chované perlorodky jsou následně spotřebovány i co se týká masa a obalu, je třeba vzít na vědomí, že ústřice vytváří perlu jako „obranu“, tedy není fér ji takto zatěžovat několik let. Je to dle mého názoru jako byste byli na něco alergičtí a někdo vám opakovaně alergickou reakci vyvolával.
Prosím, než nějaký takovýto dárek zakoupíte (ať již s ústřicí či perlu samostatnou), zkuste se na něj podívat i tímto pohledem a zamyslet se nad nějakým ohleduplnějším šperkem.