Pes v autě

Vlastníte pejska a automobil? Pravidelně nebo občas obojí kombinujete? Pak by bylo vhodné se seznámit s níže uvedenými třemi situacemi.

Vemte prosím v potaz, že tyto informace se nemusí týkat jen „psů“, ale přiměřeně také jiných zvířat ve stejných situacích.

V létě na padnutí

A ono ani nemusí být léto.. Jen stačí, aby sluníčko mělo sílu a svítilo. Nicméně to, že je zrovna za mrakem také neznamená, že se v autě ochladí. A bohužel ani to, že necháte přiotevřená okénka nemá žádný užitečný efekt.

Pes v autě

Zdroj: Vlastní archiv

Včera jsem byla nakupovat. Na parkovišti u Kauflandu, kde není ani kousek stínu, jsem objevila zavřeného psa v autě – viz foto. Pobíhal nervózně sem a tam, hrabal na plato i na okénka, jazyk měl až pod kolena a štěkal. Všechna okénka byla na doraz. Netušila jsem jak je tam dlouho, ani zda majitel auta skutečně nakupuje v Kauflandu nebo si odskočil jinam. Nicméně jsem si auto vyfotila a došla na recepci, aby majitele vyhlásili a poslali k autu. Došla jsem zpátky k autu a když už mamka chtěla volat policii, přišel majitel (starší pán) s plným nákupním vozíkem. Mamka mu šla popsat jak pejsek trpěl a on jí na to řekl jen „No to víte“. A to jsem ještě jako první prosila o pomoc hasiče, kteří jeli okolo z parkoviště, a ti mi jen řekli „Hm, ale vždyť leží…“, a na můj argument jak tam hrabal a štěkal, že ať to zkusím sama, že oni mu to násilím neotevřou… Měla jsem za to, že kdyby pánovi vyčinili hasiči, mělo by to větší váhu, ale bohužel, neměli zájem (museli totiž přejet do Penny marketu, kde jsem na ně poté také narazila a ani se mě nezeptali jak to dopadlo) 🙁

Připadá vám to přehnané? Máte pocit, že těch „10-20 minut“ v autě nemůže být tak hrozných? Shlédněte sami toto video a nebo ještě lépe – oblečte si bundu a sami se v autě zavřete – jak dlouho to vydržíte?

Pokud se vám nedejbůh pejsek přehřeje, nebo najdete cizího přehřátého pejska, postupujte takto:

Obě videa včetně psaného návodu jak postupovat, když objevíte v cizím autě zavřeného pejska najdete také zde: OBRÁNCI ZVÍŘAT – HORKO. Další velmi podrobně a pěkně shrnuté informace jsou i na této stránce: Pes v rozpáleném autě – rozbít či nerozbít okýnko?

A pozor, pokud psa necháte v autě upéci, tedy skutečně zemře, hrozí vám i trest za týrání zvířat.

Náhrada boudy

Prosím uvědomte si, že auto není ani bouda, ani klec. Tedy rozhodně se nedá považovat za vhodné „ubytování“ vašeho zvířete (tím ovšem netvrdím, že bouda a klec vhodné jsou!). A tohle neplatí jen v „hicech“ ale všeobecně. Pokud si chcete pořídit zvířátko s tím, že nemáte domyšleno jak se o něj zvládnete starat, pak si ho vůbec nepořizujte.

Dlouhodobé ponechání zvířete zavřeného v autě (nu de fakto kdekoliv), o samotě, s nemožností se vyvenčit, bez přítomnosti vaší nebo někoho jiného, je pro zvíře stresující a tím, že mu dáte vodu, granule a pootevřete okénka mu opravdu nepomůžete. Možná by vám pomohlo si představit na místě toho zvířete sama sebe. Jak by bylo vám v takových podmínkách?

Pes v autě – část 1. – jednání s policií – Délka videa: 4:03 min.

Pes v autě – část 2. – jednání s veterinářkou – Délka videa: 4:10 min.

Rizika převozu
Pes v autě na sedačce spolujezdce

Parkoviště Kaufland. A takto auto skutečně přijelo. Řidič starší pán, pes na sedačce spolujezdce a za psem vzadu mladší žena… Zdroj: Vlastní archiv

To je sranda, když vašemu pejskovi vlají uši a tlama pod náporem větru, když kouká z okénka co? To je milý společník, když vám sedí nebo leží na sedačce spolujezdce? Nebo si ho rovnou necháte položeného v klíně? Vše tohle je roztomilé a srandovní jen do chvíle, než se něco stane. Myslím autonehodu. A je naprosto jedno, zda ji zaviníte vy (i prostřednictvím zvířete) a nebo např. narazí někdo do vás. I pes sedící na zadním sedadle (nepřipoutaný) vám může při nárazu svou vahou zlomit vaz. A co si zlomí on, to je neméně důležité. Opravdu máte pocit, že se nic nemůže stát? Že vám zvířátko najednou neskočí do klína, na hlavu, na ruku, volant nebo nezapadne pod brzdový pedál? A jste si jistí, že i když začne zvíře něco vyvádět vedle vás nebo za vámi, že s klidem ihned někde zastavíte a situaci vyřešíte, aniž byste se ji snažili řešit za jízdy? Pokud si tohle myslíte, pak jste nejen naivní, ale i velmi nezodpovědní. Uvědomujete si, že každou nehodou, kterou způsobíte vy ohrožujete nejen sebe a své zvíře, ale i další nevinné lidi ať již ve vašem autě nebo ostatní účastníky silničního provozu? Navíc opravdu si nejsem jistá, zda by pak po vás i nevymáhala škodu vaše pojišťovna (z povinného ručení), kdyby došlo k nehodě díky tomu, že jste si nezajistili v autě zvíře proti volnému pohybu…

Nepřipoutaný pes v autě – Délka videa: 1:28 min.

Na co myslet při umísťování psa do auta?

  • Při převozu na zadních sedačkách je možné tyto sedačky opatřit ochrannou dekou, aby se vám sedačky nezašpinily. Deka obsahuje úchytky, kterými je možné ji připevnit např. na opěrky. Důležité je mít správnou velikost postroje na zvířátko, kdy k postroji připnete nástavec umožňující zapnutí do bezpečnostního pásu. Délku zvolíte tak, aby zvířátko nebylo připevněno příliš na fest (aby se mohlo trošku hýbat, změnit polohu), ale zároveň ne dlouhý, aby při případném prudkém brždění nebo autonehodě bylo zvířátko (i vy) ochráněno před nárazem.
  • S sebou vezměte ještě vodu s miskou, něco na zub a případně hračku.
  • Při delší cestě dělejte přestávky a cestujte raději ráno nebo večer, kdy není příliš horko.
  • Při přepravě zvířete je možné využít prostor v kufru, kam umístíte (nejlépe napevno) přepravku či klec.
  • Případně využijete celý prostor kufru s tím, že bezpečně oddělíte prostor od sedaček mříží. Jak naučit psa na cestování v kufru – Délka videa: 3:00 min.
  • Nedovolte psovi vystrčit hlavu z okna, může mít zdravotní problémy z ofouknutí (i v létě).
  • Buďte opatrní i při používání klimatizace. Náhlé teplotní přechody také nemusí mít dobrý dopad.
Jak omezit riziko:
  • Pokud převážíte zvíře v autě, zvykejte ho postupně, aby se nebálo a jízdu snášelo dobře.
  • Vždy pro něj mějte s sebou čerstvou (ne ledovou) vodu.
  • Při delší jízdě dělejte přestávky.
  • Jedete-li na nákup, nechte zvíře doma. Není-li to možné, mějte někoho s sebou, kdo se zvířetem zůstane v autě – ideálně však venku, ve stínu.
  • Jdete-li na nějakou déletrvající akci, pak nechte zvířátko doma, zajistěte mu hlídání nebo možnost vzít ho na akci s sebou.
  • V žádném případě nenechávejte zvíře v autě zavřené v teplém počasí, a to ani několik minut. Stín nemusí vždy znamenat menší horko.
  • Ani při chladnějším počasí nenechávejte zvíře v autě zavřené (a samotné) nepřiměřeně dlouho.
  • Nikdy neberte automobil jako trvalý příbytek pro zvíře!  A ani jako dočasný, např. pokud jste zrovna v práci…
  • Při převozu zvířete v automobilu zajistěte, aby se nemohlo za jízdy svévolně pohybovat po automobilu, včetně toho, aby nemohlo v případě nehody ublížit sobě nebo posádce vozu.
  • Nedokážete-li zvířeti zajistit jeho přirozené potřeby, i to, že nebude neustále samo, nepořizujte si jej.
Jak mohu sám pomoci:
  • Sdílejte tento článek, tyto informace.
  • Informujte o skutečnostech své blízké, přátele, známé.
  • Pokud uvidíte, že někdo zavírá psa do automobilu a chystá se odejít, a ještě v horku, zeptejte se ho proč tak činí, za jak dlouho bude zpět a případně ho upozorněte na možná rizika přehřátí i úmrtí zvířete.
  • Objevíte-li zvíře zavřené v automobilu v horku, nebo i za jiné situace, ale dlouhodobě, pokuste se vyhledat majitele nebo zavolat policii ČR, respektive postupujte takto: OBRÁNCI ZVÍŘAT – HORKO.
  • Více přímo v článku.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 2 Průměrná známka: 3]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 12484 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...