Volání do zahraničí nebo ze zahraničí – v čem je rozdíl?

Setkávám se s tím, že někteří z vás stále tápou v tom, jak funguje volání do zahraničí a ze zahraničí. A leckdo si ještě myslí, že se jedná o totéž. Ráda bych vám v tom tedy sjednala trošku jasněji. Informace jsou platné k měsíci 10/2017 a jsou podány spíše všeobecně. Specifické podrobnosti si raději vyžádejte u vašeho operátora (poskytovatele služeb elektronických komunikací – např. O2, T-Mobile, Vodafone).

MEZINÁRODNÍ VOLÁNÍ

Zahraniční hovor, Zdroj: Pixabay

O mezinárodní hovor (či volání do zahraničí) se jedná, pokud se nacházíte v ČR a z českého tel. čísla voláte na zahraniční tel. číslo – například německé či americké. Ale platí, že zahraniční hovor je i to, když voláte ze svého českého čísla v ČR na zahraniční tel. číslo, které se nachází také na území ČR.

Jak na to?

Každá země má nějakou svojí mezinárodní předvolbu. Před danou předvolbu je třeba uvést ještě znak + nebo 00. Při volání na zahraniční tel. číslo je třeba jej vytáčet celé včetně těchto předepsaných předvoleb.

Chcete volat na francouzské číslo 611 235 654? Vytočte (bez mezer!):
+33611235654
nebo
0033611235654

Přehled mezinárodních předvoleb najdete například na této stránce T-Mobile.

A jen pro jistotu – i volání na slovenské telefonní číslo je zahraniční hovor 😉

Volání do zahraničí není zrovna levná záležitost. Ceny za volání i posílání SMS či MMS se liší dle toho, do jaké země voláte. Operátoři mají jednotlivé státy zpravidla rozděleny do několika zón a ty jsou také cenově odstupňované. Přesné ceny i rozdělení zemí do zón si zjistěte prosím u vašeho operátora.

Máte kamaráda v cizině a diktujete mu vaše tel. číslo? Pak ho uvádějte ve výše uvedeném tvaru. Česká předvolba je 420 a vy máte číslo např. 602 123 456, pak kamarádovi uveďte tel. číslo +420602123456 nebo 00420602123456.

Já si s předvolbou +420 ukládám i všechna česká tel. čísla. Osobně to asi nevyužiji, ale dovedu si představit situaci, kdy si někdo uloží tel. čísla do paměti telefonu a pak si pořídí zahraniční SIM kartu, ze které bude chtít volat na uložená česká čísla – pak by musel k číslům českou předvolbu dodatečně doplnit.

Neomezené volání
V dnešní době jsou velmi oblíbené tzv. Nonstop tarify (tzn. neomezené volání a posílání SMS). Toto neomezené volání či posílání SMS se ale v drtivé většině případů vztahuje pouze na využití služeb v rámci ČR – na česká telefonní čísla! To samé platí i v případě, že máte tarif obsahující určitý počet volných minut či SMS v měsíci.

Někteří operátoři nabízejí zvýhodnění na mezinárodní hovory ať již formou volných minut v rámci tarifu či aktivací doplňkových balíčků, ale to již bývají tarify dražší či samotné balíčky placené nad rámec paušálu.

Pokud si nejste jisti, zda máte ve svém tarifu i nějaké minuty či SMS do zahraničí zdarma, ověřte si to nejprve u vašeho operátora, abyste nebyli nepříjemně překvapeni až vám přijde vyúčtování, když budete volat např. vaší slovenské babičce.

Volání přes internet
Někteří poskytovatelé telekomunikačních služeb umožňují výhodnější telefonování na zahraniční tel. čísla „přes internet“. Např. operátor O2 nazývá tuto službu NetCall *55 pro volání z mobilního telefonu nebo O2 Xcall pro volání z pevné linky.

Chytré telefony

TIP: pokud se připojíte k veřejné Wi-Fi, můžete takto volat a psát zcela zdarma, a to do zahraničí i ze zahraničí 😉

Levně volat do zahraničí můžete samozřejmě i přes různé aplikace nainstalované v dnešních „chytrých telefonech“ (např. WhatsApp, Viber, Skype, Facebook Messenger). Můžete posílat i zprávy a fotografie. Jediné co potřebujete, je mít aktivní internet v mobilu (nebo připojení na Wi-Fi) a také musí mít stejnou aplikaci nainstalovanou ten, komu voláte. Více toto téma rozebírat nebudu, sama chytrý telefon nemám, ani internet do mobilu mi nesmí 🙂 Nicméně inspiraci můžete najít třeba ZDE.

Jestliže se nacházíte v zahraničí a chcete volat na zahraniční tel. číslo nejedná se již o zahraniční hovor, ale o hovor v roamingu.

ROAMING

V zahraničí využíváte roamingové služby, Zdroj: Pixabay

Když pojedete za hranice ČR (na dovolenou, služebně apod.), tedy se ocitnete se svým českým telefonním číslem v jakékoliv zemi mimo ČR, a budete z čísla volat, posílat SMS a MMS, datovat či přijímat hovory, pak se bude jednat o tzv. roaming.

Roaming se vztahuje jen na toho, kdo se nachází v zahraničí. Pokud se vy nacházíte v ČR a voláte ze svého českého tel. čísla na jiné české tel. číslo, které se zrovna nachází v zahraničí, stojí vás hovor stejně, jako by volané číslo bylo v ČR. Je tomu tak proto, že vy nemůžete vědět, kde se dané číslo zrovna nachází a není vaší povinností to zjišťovat, než na něj zavoláte 😉

Jak to bylo
Dříve byla situace taková, že v roamingu byly zdarma pouze příchozí SMS a MMS. Odchozí hovory, SMS, MMS, internet a příchozí hovory byly vždy zpoplatněny, pouze se lišila výše poplatku dle toho, v jaké zemi jste se nacházeli.

Jak to je
Od 15.6.2017 se situace změnila. Jediné, co se účtuje stejně jako dříve jsou služby využité v zemích mimo zónu EU. Pokud vycestujete do země mimo EU, například do Černé Hory, Egypta či USA, stále máte zdarma pouze příchozí SMS a MMS, ostatní služby jsou zpoplatněny dle příslušného ceníku vašeho operátora (a sazby pro danou zemi).

Jiná situace nastává od 15.6.2017 v zóně EU, která zahrnuje státy EU + Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Dle nařízení EU musí nyní všichni operátoři nabízet při volání ze zahraničí v rámci zemí EU jednotný způsob účtování roamingu. Zjednodušeně řečeno platí, že zákazník volá v rámci všech zemí EU za stejných podmínek a cen jako je zvyklý volat v ČR, a to při sazbě pro „ostatní sítě“. Je přitom jedno, zda voláte z Německa na české číslo nebo na německé či francouzské číslo. Podmínkou je, že musíte být v zahraničí, respektive v EU mimo ČR (nesmíte se nacházet v ČR, pak by se voláním na německé či francouzské číslo uplatnil „mezinárodní hovor“ – viz výše – a na mezinárodní hovory nemá EU zvýhodnění žádný vliv!). Příchozí služby jsou v rámci EU zdarma vždy.

!Pozor – někteří operátoři nemají jen jeden druh roamingu, ale mají více typů. Potom se může stát, že podmínky pro zvýhodnění EU jsou platné pouze pro kontrétní typ roamingu. Např. operátor O2 nabízí dva roamingy – Svět Basic nebo Volání bez hranic. Zvýhodnění EU lze uplatnit pouze, pokud budete mít aktivní roaming Svět Basic. Volání bez hranic je nastaveno tak, aby bylo cenově výhodnější pro volání ze zemí mimo EU, avšak EU zvýhodnění již nezahrnuje a i hovory či služby v rámci EU jsou zpoplatněny dle sazebníku roamingu Volání bez hranic.

Příklady chování tarifů v roamingu (rozklikněte):

Máte tzv. neomezený tarif (neomezené volání a SMS, 1,5 GB dat)
  • v rámci EU voláte i posíláte SMS zdarma
  • v rámci EU přijímáte hovory, SMS či MMS zdarma
  • data lze využívat i v zahraničí (objem dat využitelný v EU může být regulován), avšak povolená data v zahraničí lze využívat i v zemích mimo EU (kde jsou placená), tedy pozor, v jaké zemi se k internetu připojíte
  • odchozí MMS jsou v rámci EU účtovány jako v ČR pro ostatní sítě
  • mimo EU přijímáte SMS a MMS zdarma
  • mimo EU platíte odchozí hovory, příchozí hovory, odchozí SMS a MMS, data – dle ceníku operátora
Máte tarif s neomezeným voláním do vlastní sítě a volnými minutami pro ostatní sítě
  • v rámci EU při vašem volání nejprve čerpáte volné jednotky, pokud je vyčerpáte, účtuje se hovor cenou pro ostatní sítě v ČR
  • v rámci EU přijímáte hovory, SMS či MMS zdarma
  • odchozí SMS a MMS jsou v rámci EU účtovány jako v ČR pro ostatní sítě
  • mimo EU přijímáte SMS a MMS zdarma
  • mimo EU platíte odchozí hovory, příchozí hovory, odchozí SMS a MMS, data – dle ceníku operátora
Máte dobíjecí kartu (bez či s odměnou za dobití)
  • v rámci EU při vašem volání se hovor účtuje cenou pro ostatní sítě v ČR (odměna se neuplatní)
  • v rámci EU přijímáte hovory, SMS či MMS zdarma
  • odchozí SMS a MMS jsou v rámci EU účtovány jako v ČR pro ostatní sítě
  • mimo EU přijímáte SMS a MMS zdarma
  • mimo EU platíte odchozí hovory, příchozí hovory, odchozí SMS a MMS, data – dle ceníku operátora

Limit dat v EU
Objem dat využitelných v EU může být regulován. Tedy nemusí být možné vyčerpat celý objem dat, který máte k dispozici v ČR. U běžných tarifů u operátora toto zpravidla nehrozí. Může se to stát u tzv. VIP tarifů či individuálních cenových programů (např. pro větší firmy), kde jsou tarify cenově výhodnější. Je tomu tak proto, že limit objemu dat v EU vychází z ceny tarifu bez DPH. Vzorečků jsem na to viděla více, nejsou 100% spolehlivé, obecně se dá ale s rezervou říci, že objem dat využitelných v EU činí 10násobek ceny tarifu bez DPH. Pokud tedy máte v tarifu 1,5 GB internetu a tarif vás jako běžného zákazníka stojí 600,- Kč bez DPH, výsledek je 6 GB, tedy můžete vyčerpat celých 1,5 GB. Pokud má ale firma datový balíček 1,5 GB mimo tarif a tento balíček stojí např. jen 130,- Kč bez DPH, je možné v EU vyčerpat pouze 1,3 GB namísto 1,5 GB. Postup pro využití internetu nad rámec limitu nebo i blokaci dat v zahraničí po vyčerpání balíčku má také každý operátor trochu odlišný. Myslím, že nemá smysl se tímto příliš zatěžovat, budoucnost ukáže jak to bude fungovat v praxi i nadále. Každopádně tak jako tak doporučuji na internet v zahraničí příliš nespoléhat, případně využívat v rámci pobytu Wi-Fi.

Zneužívání EU zvýhodnění
Operátor může také sledovat množství vašich hovorů v zahraničí v rámci EU. Pokud např. vaše hovory ze zahraničí do ČR v průběhu 4 měsíců výrazně překročí množství hovorů uskutečňovaných v ČR, je operátor oprávněn vám účtovat poplatky za roaming i v rámci EU. Ale nejprve vás musí upozornit a dát lhůtu na nápravu. Je to z toho důvodu, aby cizinci nevyužívali místních SIM karet pro výhodnější volání v rámci EU roamingu namísto zahraničních hovorů. Tyto příplatky zpravidla nikomu účtovány nebudou, ohrozit by mohly pouze ty, kteří v některé zemi EU dlouhodobě pracují a tedy se tam i nachází (a volají) více než v ČR.

Placené linky
I když se to dá považovat za samozřejmé, raději ještě doplním informaci o tom, že volání na placené linky (informační, audiotextové, barevné atd.) je v rámci EU také zpoplatněno, nevztahují se na něj volné ani neomezené minuty – stejně jako při volání v ČR.

Volání do jiné zóny:

a) Voláte na české číslo
Pokud jste v zahraničí a voláte ze svého českého čísla na jiné české tel. číslo, které se také nalézá v zahraničí (a je jedno, zda ve stejné či jiné zóně než vy), pro vás platí, že se uplatňuje roaming tak, jako by se volané číslo nacházelo v ČR. A naopak, pokud vy přijímáte hovor od jiného českého čísla, které se také nachází kdekoliv v zahraničí, platí pro vás to samé, jako by se volající nacházel v ČR – tedy v rámci EU přijímáte hovory zdarma, mimo EU se vám příchozí hovor účtuje dle sazby pro zemi, ve které se nacházíte.

b) Voláte na zahraniční číslo
Například máte tel. číslo u T-Mobile a jste na dovolené v Turecku, odkud voláte své australské kamarádce na australské tel. číslo. Turecko se u T-Mobile nachází v zóně 2, pro kterou platí cena odchozího hovoru v roamingu 35,- Kč/minutu. Protože se však Austrálie nachází v zóně 3, pak platíte za minutu odchozího hovoru cenu 69,- Kč/min. (Pozn.: pokud byste volali na australské číslo z ČR v rámci mezinárodního hovoru, stála by vás minuta volání u T-Mobile 20,- Kč.) To samé platí i pro volání z nějaké země EU do zóny mimo EU. Např. máte neomezený tarif u T-Mobile, jste v Itálii a voláte z vašeho čísla na turecké číslo. V tomto případě zvýhodnění EU neplatí, protože voláte mimo zónu EU a tedy nemáte hovor zdarma, ale hradíte 35,- Kč/min.

!Pozor na příhraniční hovory! Pokud bydlíte blízko hranic ČR, dávejte si pozor na to, aby se vám telefon nenaladil automaticky na síť zahraničního operátora. To samé může nastat ve chvíli, kdy jste blízko hranic nějaké země v EU sousedící se zemí mimo EU. Potom by se vám roaming účtoval vyšší sazbou. Ideální je v této situaci přepnout v telefonu „automatické hledání operátora“ na manuální.

 

PŘÍKLADY HOVORŮ

Martina má české číslo u O2 a tarif s voláním do O2 zdarma a 120 volnými minutami do ostatních sítí.
Pavel má české číslo u O2 a tarif s voláním do O2 zdarma a 120 volnými minutami do ostatních sítí.
Roman má české číslo a „neomezený“ tarif u T-Mobile.
Ali má tuniské tel. číslo.
Martina je v ČR, Pavel s Romanem odjeli do Itálie. Ali je v Tunisku.

Martina volá Pavlovi
Martina čerpá výhodu volání do O2 zdarma, Pavel má příchozí hovor zdarma.

Martina volá Romanovi
Martina čerpá volné minuty do ostatních sítí, Roman má příchozí hovor zdarma.

Pavel volá Martině
Martina v ČR neplatí nic, Pavlovi se odečítají volné minuty z tarifu (pokud je vyčerpá, bude hradit sazbu za minutu do ostatních sítí v ČR).

Pavel volá Romanovi
Roman neplatí nic, Pavlovi se odečítají volné minuty z tarifu (pokud je vyčerpá, bude hradit sazbu za minutu do ostatních sítí v ČR).

Roman volá Pavlovi
Pavel neplatí nic, Roman také ne, protože má neomezené volání v tarifu.

Roman volá do italské restaurace kvůli rezervaci stolu
Restaurace neplatí nic a Roman také ne, protože má neomezené volání v tarifu.

Pavel volá na hotel v Itálii
Hotel přijímá hovor zdarma, Pavlovi se odečítají volné minuty z tarifu (pokud je vyčerpá, bude hradit sazbu za minutu do ostatních sítí v ČR).

Martina volá Alimu
Ali přijímá hovor zdarma, Martina platí mezinárodní hovor se sazbou pro Tunisko.

Roman nebo Pavel volá Alimu
Ali přijímá hovor zdarma, Roman nebo Pavel platí roamingový poplatek se sazbou pro roaming v Tunisku.

Ali volá Martině
Martina přijímá hovor zdarma, Ali hradí mezinárodní hovor z Tuniska do ČR.

Ali volá Romanovi
Roman přijímá hovor zdarma, Ali hradí mezinárodní hovor z Tuniska do ČR.

I v zahraničí se můžete zpravidla připojit na hotelovou Wi-Fi, tedy platí i možnost komunikace zdarma přes nějakou aplikaci chytrého telefonu (např. WhatsApp, Viber, Skype, Facebook Messenger) – viz informace k mezinárodním hovorům v článku výše.

Pokud si nejste čímkoliv jisti, raději vždy nejprve zavolejte vašemu operátorovi a důkladně se o informacích ujistěte než nějakou službu využijete. Ujistěte se také nejen o cenách a podmínkách, ale i o tom, zda máte danou službu na čísle aktivní.

!Pokud víte, že nikdy do zahraničí volat nebudete, ani nikam do zahraničí nepojedete, můžete si nechat u operátora služby zablokovat a eliminovat tak riziko vyššího vyúčtování při využití služeb neoprávněnou osobou např. v případě krádeže telefonu. Ale pozor – pokud si necháte u operátora zablokovat mezinárodní hovory, je velká pravděpodobnost, že se poté nedovoláte všude ani v rámci roamingu!

 

Jste v zahraničí a nefunguje vám roaming? Než začnete panikařit, vyzkoušejte následující postup v tomto pořadí:
  • vypněte a zapněte telefon alespoň na 15 minut
  • zkuste manuálně vyhledat jiného místního operátora
  • zkuste projít menu telefonu, zda nemáte telefonem blokované mezinárodní hovory – bez nich vám roaming nebude fungovat správně (některé telefony to umožňují)
  • pokud vám nejde internet (a máte ho na čísle aktivní), zkuste projít menu telefonu, zda nemáte blokován internet jako takový nebo internet v zahraničí (některé telefony to umožňují)
  • máte-li možnost, vyzkoušejte vaši SIM kartu v jiném telefonu, pokud by tam vše fungovalo, bude problém v telefonu. Pokud nefunguje ani tam, pokuste se nějak spojit s vaším operátorem (z jiného telefonu), aby prověřil nastavení služeb na ústředně.
JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 12 Průměrná známka: 3.2]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 25422 - z toho dnes: 8

Mohlo by se vám líbit...