Jak nás ohrožuje SPAM

Zdroj: Pixabay

Jistě to také znáte. Přijdete k počítači, zapnete, najedete do emailové schránky a namísto důležitých či potěšujících emailů od svých známých máte ve své schránce desítky emailů SPAMu. V nejlepším případě je na první pohled rozeznáte, v nejhorším kliknete na přílohy či odkazy v nich a zaděláte na ještě větší problém nejen sobě, ale často i vašim přátelům, protože současně se SPAMem jdou ruku v ruce nejrůznější viry.

Kde vzali vaši emailovou adresu?

V případě, že jste podnikatel či firma, máte běžně na svých stránkách či v různých inzertních a reklamních katalozích uveřejněný i váš email, proto velká část SPAMu chodí hlavně na firemní emaily.

Většinou se hledání emailových adres na internetu věnují naprogramovaní roboti. Veřejně umístěné emailové adresy na internetu jsou pak snadným terčem.

Dnes už však není výjimkou, že nevyžádaná pošta chodí i na osobní emaily, které nejsou nikde zveřejněné a je tomu tak zejména proto, že registrací svého emailu při nějakém nákupu na internetu někdy dáte krom souhlasu se zasíláním obchodních sdělení dané firmy i souhlas s předáním svých osobních údajů třetím stranám za účelem marketingu.

Případně se vaše emailová adresa stala terčem útoku nějakého viru v počítači vašich přátel.

!Pokud na nevyžádaný email zareagujete (byť i jen tím, že odesílateli vynadáte, či kliknete na odhlášení ze zasílání), vaši adresu tím de fakto označíte za funkční a používanou a taková má ještě větší hodnotu – při případném přeprodeji třetím osobám.

 

Nejčastější druhy rizikových emailů

Nabídka služby, produktu

Parfémy, trička, knihy, přístup do databáze exekucí, levnější pojištění, levnější energie atp. Tyto nabídky chodí zpravidla od obchodů, kde jste někdy učinili nějaký nákup, případně webových portálů, kde jste se registrovali nebo jednorázově poskytli své osobní údaje, nebo ještě hůře od jejich spřízněných společností, kterým váš email poskytli. V tomto případě se většinou těžko můžete bránit, když vám v zápatí emailu vyskočí informace typu:

„Odosielateľom nie je firma, ktorá je obsahom reklamy. Odosielané z prostredníctvom aplikácie hromadny email. cz. Email Vám prišiel na základe Vášho súhlasu s podmienkami registrácie z našich portálov a Facebook aplikácií.“

A já osobně jako největší vrchol drzosti považuji, když mi na firemní email, kde denně bojuji se SPAMem přijde obchodní nabídka na „hromadný emailing“, kde si mohu zaplatit rozesílání dalšího SPAMu (s nabídkou mých služeb pro změnu) statisícům ba milionům jiných firem!

Zpráva od banky

Tyto zprávy se většinou tváří jako zpráva od nějaké známé banky (dost často je k tomuto zneužívána např. Česká spořitelna – ukázka ZDE). Pokud u ní účet nemáte, je vám to pravděpodobně jasné. Pokud však u banky účet máte, dávejte velký pozor. Email by vás mohl pod jakoukoliv záminkou vyzývat k instalaci jisté aplikace ať již do počítače či do mobilu, případně k zadání vašich přihlašovacích údajů do bankovnictví. Tyto emaily zpravidla obsahují pravopisné a gramatické chyby, ale nemusí tomu tak být vždy. V případě pochybností raději kontaktujte svou banku.

Výzva k úhradě faktury

I mně se stalo (bohužel nebo bohudík jsem email již smazala a nemohu sem vložit vzorek), že jsem obdržela na firemní email výzvu k úhradě faktury za „údajně“ objednanou službu. Samozřejmě jsem nic neobjednávala, už vůbec ne přes firemní email ani od uvedené společnosti. Email tohoto typu může být dvojí:

 • může vás vyzývat k úhradě platby a tím vy přijdete o peníze (pokud uhradíte) a oni získají
 • nebo vás může vybízet k otevření souboru faktury v příloze a vy si nainstalujete do počítače vir
Nabídka velké peněžní odměny

Tyto emaily jsem většinou dostala v anglickém jazyce, kde vždy někdo „vlivný“ nabízí podělení se o nemalou sumu dolarů, euro apod. V případě nápomoci s jistou transakcí nebo vás dokonce osloví jako vybranou osobu protože „neexistuje“ dědic. Většinou po vás chce, abyste vyplnili své osobní údaje včetně čísla účtu.

Nabídka seznámení

Ty také většinou chodí v cizím jazyce, ale není to pravidlo. Pokud jste stejného pohlaví, je vám asi jasné o co jde. V každém případě pokud hledáte seznámení, pak nikdy nereagujte na tyto emaily, ale využijte služeb prověřených a známých seznamek v ČR. Není to tak dávno, co jistá cizinka vytáhla z občana ČR nemalý obnos peněz, aniž by se vůbec kdy viděli a bůh ví, jestli to vůbec byla cizinka a ne cizinec že 😀

Extra výhodné půjčky

Kapitola sama pro sebe. Osobně jsem zastánce toho, že jediná rozumná půjčka je hypotéka na koupi nemovitosti pro bydlení. Pokud si však z nějakého důvodu půjčku vzít potřebujete, obracejte se výhradně na bankovní instituce v ČR a ne na soukromé osoby a již vůbec ne někoho, kdo se vám nabízí emailem aniž byste ho znali.

Váš počítač byl napaden

Toto způsobí, že si zřejmě stáhnete nějaký vir, který vám zablokuje přístup k datům v počítači, chce po vás „výkupné“ a slibuje po jeho úhradě odblokování počítače. Věřte tomu, že i když zaplatíte, odblokování se nedočkáte. Navíc ve většině případů ani situace není tak vážná jak se zdá a data v počítači se dají uvést do původního stavu i jinou cestou. Nedávno to řešil jeden můj dobrý kamarád a zbavil se toho vlastní pomocí, aniž by byl nějaký znalý IT. Dle jeho informace systém Windows přeinstaloval a napadené soubory překopíroval z jednoho disku na druhý. Údajně by prý ale mělo stačit soubory zkopírovat na externí disk a nahrát zpět do PC.

Šíření poplašné zprávy (hoax)

Injekční stříkačky v tramvaji, záchrana štěňátek, recyklované mléko, migranti podřízli apod. Témata ZDE. Více o problematice ZDE.

Jak se k vám snaží dostat

Rizikové emaily vám mohou přijít i z emailových adres vašich přátel, aniž by o tom vaši přátelé věděli (z důvodu napadení jejich počítače virem), a většinou se vám jménem přítele snaží doporučit nějakou stránku, na jejíž odkaz máte kliknout.

Případně se mohou emaily tvářit jako odpovědi, protože odesílatelé dají do předmětu předponu „Re:“.

Zdroj: Pixabay

Jméno odesílatele zpravidla nebývá totožné se skutečnou emailovou adresou odesílatele. Tedy např. se odesílatel tváří jako Česká spořitelna, ale když najedete myší na název, ukáže se vám skutečná adresa např. „csabc@dkl.ru“.

Podobná rizika vám hrozí i v jiných aplikacích než v emailu, např. na Facebooku, v SMS či MMS v telefonu, různých komunikačních aplikacích, v diskuzích (komentářích) apod.

Co se týká vaší poštovní schránky (např. na Seznam.cz), tam se o třídění nevyžádané pošty stará poskytovatel služby. Zpravidla to probíhá tak, že podezřelý email označí jako SPAM a přesune ho automaticky do jím určené složky (u Seznam.cz se složka jmenuje SPAM). Emaily nacházející se v této složce se pak automaticky po 30 dnech smažou. Pokud používáte poštovního klienta typu Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird, zde se o kontrolu emailů stará antivirový program (pokud jej máte nainstalovaný). Antivir však zpravidla email jen označí jako podezřelý, případně nahlásí, že určité soubory byly zablokovány, avšak rozhodnutí co s emailem dál ponechá na vás.

! Někdy spadne do složky SPAM i běžný email (např. na základě nějakého podezřelého slova, které email obsahuje). Doporučuji vám tedy raději alespoň 1x týdně zkontrolovat složku SPAM ve vaší emailové schránce, abyste nepřišli o nějakou důležitou zprávu.

 

Vlastní fotogalerie:

Stručný popisek naleznete po rozkliknutí pod obrázkem vlevo. Některé údaje jsou z obrázků smazány, aby někoho nenapadlo „přeci jen vyzkoušet štěstí“ a na emaily reagovat! 🙂

Zdroj: Vlastní archiv

Jak omezit riziko:
 • Pokud máte nějaké internetové stránky, nedávejte emailovou adresu na stránky veřejně nebo ji alespoň zašifrujte tak, aby ji nemohli roboti nalézt.
 • Pokud otevřete email od neznámé osoby či firmy, důkladně zvažte o co se jedná. Emaily se zahraničním textem ignorujte nebo si pro klid duše text vložte do Google překladače. V případě českého emailu si všímejte chyb v pravopisu či slohu.
 • Pokud dostanete výzvu k úhradě nějaké platby či dluhu, nepanikařte, ale nejprve si srovnejte v hlavě, zda máte s uvedenou společností skutečně něco společného či nikoliv.
 • Pozor si dávejte zejména na klikací odkazy v emailu či přílohy typu .zip.
 • Pokud vás skutečně láká kliknout na nějaký odkaz, najeďte na něj nejprve myší a uvidíte adresu, na kterou po kliknutí budete přesměrováni. Zjistíte, že na 99 % vůbec neodpovídá tomu, co je slibováno v emailu!
 • Neodepisujte na nevyžádané emaily, odepsáním dáte najevo, že email je funkční a používaný.
 • Neklikejte na „odhlašovací odkazy“, opět tím dáte najevo funkčnost emailu a navíc riskujete stažení viru do počítače, pokud se za odkazem bude skrývat.
 • Nepřeposílejte přátelům kdejakou „hloupost“. Pokud ji přeci jen přeposíláte, potom zcela vymažte „historii“ emailu, respektive všechny emailové adresy dosud uvedené v těle emailu.
 • Pokud již přátelům něco posíláte (zejména hromadně), posílejte emaily v tzv. „skryté kopii“, aby nebyly viditelné jejich emailové adresy.
 • Pokud děláte objednávku v internetovém obchodě či zadáváte svůj email do komentářů v diskuzích, je lépe si pro tyto účely zřídit ještě druhou emailovou schránku.
 • Nainstalujte si nějaký antivirový program, byť by to byl jen AVG Free.
 • V žádném případě neodpovídejte na emaily či SMS s požadavky na vyplnění nebo přeposlání vašich přístupových údajů či hesel zejména do internetového bankovnictví.
 • Používejte silná hesla (kombinace velkých a malých písmen, číslic, případně i znaků např. *, /, @…).
Jak mohu sám pomoci:

Upozorněte na tyto skutečnosti i své přátele. Pokud byste snad přeci jen někoho vyzvali k tomu, aby vám nevyžádaná obchodní sdělení nezasílal a on tak činil i nadále, můžete podat podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ale musím upozornit, že za názvy firem či jmény odesílatelů se v drtivé většině stejně skrývá zcela cizí osoba a je de fakto nedohledatelná… Informujte také své děti či naopak starší příbuzné či přátele, kteří mají internet, ale příliš jeho rizika neznají.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 4 Průměrná známka: 2.8]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 3833 - z toho dnes: 1

Mohlo by se vám líbit...