Veselé Vánoce bez kapra…?
Blíží se Vánoce, jak říkajíc „svátky klidu a pohody“… No zda nazvat ten shon kolem pečení cukroví, shánění dárků a domácí úklid „klidem“ si nejsem jistá. Nicméně o jakési „pohodě“ by se asi mluvit i dalo. 😉
Ovšem kdo si vánoční atmosféru vůbec neužívá, je hlavní aktér Vánoc – kapr.
Nebojte, ke kaprům se ještě dostanu o něco níže v článku, ale myslím, že nejprve je celkem vhodné se krátce zmínit o jiné národní tradici, při které jsou zabíjeni velryby a delfíni. Není to tak dávno, co tato zpráva proběhla médii, dokonce i s výzvou k podpisu petice. A věřím tomu, že drtivé většině z vás se z tohoto masakru udělá i špatně, je vám těchto tvorů líto a odsuzujete lidi, kteří toto přímo vykonávají nebo i jen dopustí. A nyní ruku na srdce – napadlo vás někdy, co asi prožívají kapři, než se dostanou na váš vánoční stůl? Nenapadá vás, že by dokonce mohli trpět i daleko více (a déle) než tito kytovci? Vysvětlím dále ve srovnání.
ZABÍJENÍ VELRYB U FAERSKÝCH OSTROVŮ 2:20 min (pozor – drastické záběry)
Citace z článku na toto téma: Každý rok se pobřeží u Faerských ostrovů zbarví krví kytovců. Lov začíná pokaždé, když kolem ostrovů pluje hejno kulohlavců. Jde o tradici, která má kořeny již v 16. století. Ačkoliv zákon neumožňuje zabíjet velryby ve vodě, místní na lodích nahání kulohlavce i delfíny za pomocí kamenů k plážím. Unavená zvířata nakonec skončí vyvržená na písečné pláži. Rybáři uhnaná zvířata následně na pláži zabijí. Místní již nesmí používat ostré háky, které se zasekly do masa, aby vytáhli ještě živého tvora na pobřeží. Používají tak tupé háky, které zaháknou velrybě v dýchacím otvoru. Až na břehu pak zvířatům přetnou páteř. Celý článek zde: LIDOVKY.CZ – Tradiční jatka velryb začala. Na Faerských ostrovech zemře ročně na tisíc kytovců
ZABÍJENÍ KAPRŮ NA VÁNOCE
A jaký je tedy rozdíl při odchytu a zabití českých vánočních kaprů? Posuďte sami:

Výlov rybníka, Zdroj: Pixabay
VÝLOV – z rybníka se vypustí většina vody a ryby se stáhnou do omezeného životního prostoru. Tam, kde je ještě vody více, tlučou rybáři do vody tyčemi, aby ryby nahnali do sítí. Nezřídka se stává, že některé z nich tyče zasáhnou a poraní, i to, že nějaká uvízne v bahně a umře při upouštění rybníka. Ryby se následně třídí na třídicích linkách, kde s nimi není zacházeno nijak ohleduplně – jak na běžícím pásu.
PŘEPRAVA – ryby jsou ve velkém počtu namačkány v minimálním prostoru s minimálním množstvím vody. Tento převoz se může uskutečnit i několikrát (včetně opakované nakládky a vykládky ryb), dle toho kam se ryby dočasně umísťují či dovážejí následně do konečného prodeje. Při této nešetrné manipulaci dochází často k otření ochranného slizu z povrchu těla a ryby často onemocní. V tomto období, které může trvat týdny až měsíce, již ani nejsou ryby nijak krmeny a trpí hladem.

Zabití kapra při prodeji, Zdroj: Pixabay
PRODEJ – při prodeji je to podobné, spousta ryb namačkaných v malém prostoru, vystresované, hladové, nemocné a čekající na rychlou smrt, ačkoliv ta často nepřijde. V ideálním případě kapra zabije (a snad i odborně a rychle) prodavač. V horším případě se dočká toho, že ho s sebou vláčíte někde po nákupech (protože vás prodavač ujistil, že to kapr přežije – ale již se nezmínil o tom, jak při tom kapr trpí), a nakonec ho vhodíte do vany s chlorovou vodou, aby se měly vaše ratolesti z čeho radovat a případně si s čím i hrát… A bohužel nezřídka za vašimi zády děti kapra týrají nebo s ním manipulují (byť neúmyslně) tak, že mu způsobují utrpení (strkají mu prsty do žaber, nechávají ho na vzduchu). A chraň bůh, když pak kapra náhodou objeví ve vaší nepřítomnosti i váš domácí mazlíček.
DOMÁCÍ ZABIJAČKA – ve finále přijde (často nezkušená) hlava rodiny a před zraky svých nejbližších (a často i za jejich smíchu) s kaprem zápasí, několikrát ho sbírá ze země, kam upadl a přitom se ještě několikrát uhodil o hranu umyvadla či komody, a pak ho neodborně omráčí a kuchá ještě zaživa.
Dá se toto nazvat Veselými Vánocemi? A vidíte již nyní to srovnání s velrybami? Nejsou na tom ty velryby nakonec lépe? Jsou zabity poměrně rychle od ulovení, jsou sice také ve stresu, ale mnohem kratší dobu, nejsou nikam převáženy, není s nimi nikde házeno, nejsou namačkány v minimálním prostoru a netýrá je nikdo doma ve vaně…
Velryb je zabito kolem tisíce a kaprů jsou zabity statisíce. Z jedné velryby se nají mnohem více lidí, než z jednoho kapra. Tedy u velryby je větší „potravní užitek“ na jednu mrtvou rybu. Tím v žádném případě zabíjení velryb neobhajuji (a jsem si plně vědoma i toho, že velryby se nedokáží rozmnožit tak rychle), ale úmyslně to zveličuji a snažím se ukázat shodné a naopak rozdílné skutečnosti zabíjení velryb nebo kaprů.
CÍTÍ KAPR (RYBY) BOLEST?

Prodej kaprů – chtěli byste být na jeho místě? Zdroj: Pixabay
V této oblasti se bohužel neshodne nejen veřejnost, ale ani odborníci. Rybáři vám budou tvrdit, že ryby bolest necítí, ochránci zvířat zase že ano. Ono je opravdu těžké posoudit u někoho, kdo nedokáže vydávat žádné zvuky, co prožívá. Ale byly provedeny různé studie a pokusy, kdy se sledoval stres ryb na okolnosti. Dalo by se říci, že rybu mnohem více než její ulovení a tažení na háčku stresuje následný pobyt na suchu. A stresuje ji to dlouhodobě i poté, co již na suchu není. Já nebudu přemýšlet nad tím, jestli ryby cítí bolest, spíše budu přemýšlet nad tím, jak se k nim lidé při lovu chovají, jak s nimi následně zacházejí a jak je zabíjejí. A samozřejmě zda je vůbec nutné je zabíjet (nebo i lovit jen pro zábavu). Tento článek jistě bude k užitku i rybářům jako takovým: Do tajů ichtyologie #1: Cítí ryby bolest?
Možná vás napadne udělat dobrý skutek a již zakoupeného kapra vypustit na svobodu. Nedělejte to prosím, ani ho s tímto dobrým úmyslem nekupujte. Je prokázáno, že tím kaprovi nepomůžete, ba naopak mu tím uškodíte. Pomozte mu tak, že si ho příště již nekoupíte a případně tuto problematiku zmíníte i mezi vašimi příbuznými a přáteli. Smilovat se nad kaprem většinou znamená jeho konec
PRODEJ VÁNOČNÍCH PSŮ
Video prezentuje absurditu kupování vánočních kaprů vůči nabídce psů. Délka videa 3:49 min.
I RYBA JE KÁMOŠ
A také něco milého na ukázku, že ani ryby nemají studené srdce 🙂 Délka videa: 2:20 min.
Vím, že spousta z vás (stejně jako já) nemívá na Vánoce kapra. Někteří z nás dokonce nemívají maso vůbec. Tento článek je hlavně pro zamyšlení se na tím, co je nutné a co nikoliv, a jaký to má dopad na nevinné tvory.
A jistě někdo z vás přijde i s argumentem – NO TO UŽ BYCH NEMOHL JÍST VŮBEC ŽÁDNÉ MASO!!! No vidíte, i toto je věta hodná k zamyšlení 😉