Velikonoce – není vejce jako vejce

Následující text vám možná přijde jako kdyby k názvu článku vůbec nepatřil, ale za chvilku zjistíte, že dosti souvisí.

Zdroj: Pixabay

Představte si, že jste 24 hod denně, celý život (od dospělosti do smrti) zavřeni na prostoru řekněme 3 m² s dalšími 5 lidmi. Ve dne dostáváte světlo ze zářivek, v noci máte tmu, ale nemáte postel a podlahu netvoří beton ale mříž. Přes den musíte udělat zadanou práci a ikdyž ji uděláte, nemůžete z prostoru ani na chvilku ven. V prostoru jste tak stísněni, že máte problém se pořádně i protáhnout. Ostatní lidé zavření s vámi jsou nervózní a často vás napadají, případně i vy je (proto vám někdo preventivně raději ucvakne zuby – a to bez umrtvení, abyste ostatní neporanil). Pokud byste snad přestali pracovat, nedostanete až 14 dní najíst, aby vás to povzbudilo k práci. Vámi vykonaná práce je vám odebrána, aniž byste tušili jaký význam má a kam se od vás dostává. A jednou byste se třeba i dozvěděli, že při tom všem utrpení vámi vykonanou práci někdo venku jen tak zahodil, aniž by ji jakkoliv využil. Jediné pozitivum na této situaci je paradoxně to, že toto utrpení nedokážete snášet dlouho a tedy buď dříve sám umřete, nebo odpadnete, necitlivě vás naloží do transportu a vezmou vás na „porážku“.

Možná vám toto přirovnání připadá nesmyslné či přehnané, ale pokud máte schopnost empatie, měli byste se dokázat vžít do situace zvířete, v tomto případě slepice – nosnice. Pokud si v situaci nedokážete představit sami sebe, zkuste si představit svého psa či kočku…

Odkud se vejce berou?

Drtivá většina vajec, které běžně kupujete v obchodech, často v akcích za např. 25,- Kč 10 ks vajec, pochází z chovů nosnic v klecích (obohacených klecích). Obaly vajec jsou však samozřejmě označeny nějakým hezkým obrázkem, například políčkem nebo nějakým stavením s loukou, nikde neuvidíte fotku vypelichaných slepic namačkaných v klecích 🙁
Tyto slípky mají velice těžký život, jak můžete vidět například na tomto krátkém videu:

Ale jak to souvisí s Velikonocemi…?

Osobně jsem byla svědkem toho, jak děti (nebo i opilí dospělí), kteří někde vykoledovali vařená vajíčka, tyto jen tak z legrace rozbíjeli o chodník, silnici či stěny domů. Když pominu nepořádek, který tím dělali, je pro mne opravdu dost smutná představa, že slípky, které snesly právě tato vejce (v tom všem utrpení) tak de fakto učinily naprosto zbytečně, bez jakéhokoliv užitečného efektu 🙁

Rozdíly ve značení vajec

Pokud problematiku dosud neznáte, všimněte si prosím nyní, že každé vejce zakoupené v obchodě je označeno kódem, jehož první číslice v pořadí označuje původ vajec, respektive život nosnic:

    0 – nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
    1 – nosnice ve volném výběhu
    2 – nosnice v halách (na podestýlce)
    3 – nosnice v klecích

Rozdíly v životních podmínkách slepic na tomto krátkém videu:

Velice dojemné video slepic, které majitel velkochovu propustil na svobodu a poprvé zažily slunce a čerstvý vzduch:

Jak omezit riziko:
  • Vysvětlete svým dětem, než půjdou na koledu, že je důležité si obdržených vajec vážit a donést je domů, a potom z nich udělejte třeba salát, prostě je nějak využijte.
  • Pokud vy sami připravujete vařená vejce pro koledníky, zvažte možnost, že uděláte jen vyfouknuté kraslice (a obsah vajec sami zužitkujete) a nebo budete rozdávat místo vajec něco jiného 😉
Jak mohu sám pomoci:
  • Pokud máte možnost, odebírejte vejce z domácích chovů – od příbuzných, souseda, případně si sami pořiďte slepičky za tím účelem.
  • Jestli musíte vejce kupovat v obchodě, pokuste se kupovat alespoň ta s kódem 2 – haly na podestýlce a všímejte si i bližšího popisu na krabičce vajec – někde je např. i uvedeno, že je to hala s „denním světlem“.
  • Pokud vám to finanční stránka dovolí, kupujte vejce s kódem 0-1.
  • Informujte o této problematice i své blízké a známé.
  • Když uvidíte někoho rozbíjet vejce, pokuste se ho ve slušnosti upozornit, že jeho chování není „fér“.
  • Pokud se chcete víc zapojit, můžete si také dohledat kontakty na producenty vajec, případně psát protestní názory na podmínky chovu na ministerstvo zemědělství či státní veterinární správu, nebo se připojit k různým již běžícím kampaním – viz např. ZDE.

*

JAK SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍ?
[Počet hlasů: 1 Průměrná známka: 5]
Sdílejte:
Počet zobrazení článku: 6312 - z toho dnes: 2

Mohlo by se vám líbit...